REKLAMA

Zdrowie

Niepokojąca odmiana

Opublikowano 10 września 2021, autor: jb

Do Polski dotarła kolejna mutacja koronawirusa. U pacjentów potwierdzono już zakażenia odmianą wirusa nazywaną Mu.

Na świecie rozprzestrzenia się kolejna mutacja wirusa. U nas potwierdzono do tej pory jego cztery przypadki, wszystkie u mieszkańców województwa pomorskiego. Na świecie jest ponad 5 tysięcy zakażeń tą odmianą. W USA ten wariant rozniósł się już na obszarze 47 stanów. Zakażenia tą odmianą wirusa potwierdzono do tej pory w 39 krajach, najwięcej w USA.

Wariant Mu, według danych publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, w Europie dotarł, oprócz Polski, także do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Słowacji.

Po pierwszej wersji wirusa z Wuhan, wykryto jego pięć mutacji, które WHO określa jako niepokojące. Do tej listy należą już: Alfa (wcześniej nazywany brytyjską mutacją), Beta (południowoafrykańska), Gamma (brazylijska) i Delta (indyjska mutacja), teraz dołączył do nich  Mu. Cały czas trwają badania nad zaraźliwością kolejnych mutacji. Póki co, oferowane szczepionki na Covid-19 są wobec nich skuteczne.

Do tej pory za najbardziej zaraźliwy, czyli taki, którym najszybciej można się zarazić, uznawany jest wariant Delta. W Polsce wśród chorych pacjentów dominuje wariant Delta, z dziennych zakażeń potwierdzany jest już u ponad 98 proc. pacjentów. Nowy wariant Mu jest nadal badany, choć z pierwszych wniosków wynika, że jego zaraźliwość porównywana jest do wariantu Beta.

Do tej pory wariant Delta rozprzestrzenia się najszybciej. Na jego działanie szczególnie narażone są osoby niezaszczepione i to one najczęściej się zarażają. W odróżnieniu od ubiegłorocznych zakażeń z września, wystarczy kilka chwil, by Delta z osoby zakażonej przeniosła się na kolejną.

Napisz komentarz »