REKLAMA

Gospodarka

Bitwa o Skarbową

Opublikowano 10 września 2021, autor: nk

Aż pięciu licytujących walczyło o kamienicę przy ul. Skarbowej w Żarach, którą Urząd Miasta wystawił za 260 tys. zł. Wygrał Alan Kubitza, przedsiębiorca budowlany.

Równo o godz 12 w środę, 8.09., Marek Iwlew, naczelnik wydziału nieruchomości w żarskim Urzędzie Miasta, rozpoczął licytację kamienicy przy ul. Skarbowej. Do licytacji przystąpiło 5 zainteresowanych. Walka toczyła się o budynek o powierzchni ponad 500 mkw.,  znajdujący się na 15-arowej działce w kształcie trapezu w centrum Żar, przy wyremontowanym parku.

Zdewastowany

O tym, że cena była okazyjna, mimo złego stanu technicznego budynku, mogło świadczyć spore zainteresowanie kupujących.

– Taką cenę wyznaczył rzeczoznawca, który uwzględnił stan budynku – mówi M. Iwlew.

Po wysiedleniu mieszkańców z budynku przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, kamienica została zdewastowana. Zniszczono instalacje, rozebrano piece, wybito szyby. To wszystko wpłynęło na oszacowanie wartości budynku, która była niższa niż cena 60-metrowego mieszkania w bloku.

– Czasem, gdy cena wywoławcza jest niższa, to zainteresowanie kupujących jest większe i ostatecznie na przetargu można uzyskać większe pieniądze – przekonywał przed licytacją naczelnik wydziału nieruchomości.

Nieustępliwy

Początkowo licytujący przebijali się po jednym postąpieniu, czyli o 3 tys. zł. Jednak taka zabawa szybko znudziła się Alanowi Kubitzy, który kwotę zaokrąglił i przebijał o 5 tys. zł. Po chwili na liczniku było 300 tys. zł, ale to jeszcze nie był koniec, bo gdy jeden z licytujących uznawał, że dla niego to już za dużo, inny włączał się do gry. A. Kubitza był jednak bardzo zdeterminowany i każde kolejną propozycję przebijał o 5 tys. zł. Gdy cena za kamienicę podskoczyła do 380 tys. zł, M. Iwlew odliczył do trzech i zakończył licytację, ogłaszając, że zwycięzca został A. Kubitza, żarski przedsiębiorca budowlany.

– Mam pomysł na ten budynek, ale nie chcę go jeszcze zdradzać – mówił po licytacji nowy właściciel kamienicy przy ul. Skarbowej 4.

Budynek znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Jedynie ulica Skarbowa dzieli go od miejskiego parku. W pobliżu jest też skrzyżowanie z ul. Zielonogórską, która jest trasą wylotową z miasta.

Napisz komentarz »