REKLAMA

Kultura, Oświata

Oszczędzają na szkołach

Opublikowano 10 września 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagańskie starostwo planuje powołać Centrum Usług Wspólnych dla wszystkich podległych mu placówek oświatowych. Część pracowników kadr i księgowości boi się utraty pracy.

Starosta Henryk Janowicz ma problem z załataniem coraz większej dziury w budżecie na oświatę. Pozbył się Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie, oddając go tamtejszej gminie, to samo chce zrobić z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej. Kolejnym pomysłem na oszczędności ma być powołanie do życia tzw. Centrum Usług Wspólnych, wzorem Szprotawy  i Żagania. Pięć szkół średnich (trzy w Żaganiu oraz po jednej w Szprotawie i Iłowej)  dwa specjalne ośrodki szkolno – wychowawcze w Żaganiu i Szprotawie oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Szprotawie mają mieć wspólną księgowość i kadrowe.

Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić pod głosowanie radnych.  Póki co, był już omawiany na zarządzie powiatu.  – O pomyśle utworzenia takiego centrum dyrektorzy podległych placówek dowiedzieli się od…. swoich księgowych, które dostały wytyczne ze starostwa, aby nie sporządzać planów wydatków administracji na przyszły rok budżetowy. A taki zawsze przygotowują we wrześniu – mówi jeden z dyrektorów prosząc o anonimowość. – Liczymy na przedstawienie nam argumentów za tym pomysłem. Mamy nadzieję, że utworzenie CUW nie oznacza zwolnień pracowników administracji. A jest ich ponad 20. Dla części oznacza to dojazd ze Szprotawy czy Iłowej do Żagania, gdzie zapewne powstanie takie centrum. Z drugiej strony dyrektor potrzebuje kontaktu z księgowości codziennie. Jak to będzie wyglądało na odległość, gdy księgowe będą w jednym miejscu?

– CUW da nam lepszą kontrolę nad finansami szkół i ośrodków. Będą wspólne zamówienia na materiały biurowe, media i inne usługi, co da wymierne oszczędności – mówi sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka, zapewniając, że starostwo zrobi wszystko, aby nie zwalniać pracowników.

Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »