REKLAMA

Wasze sprawy

Krany nie wyschną

Opublikowano 10 września 2021, autor: jb

Wkrótce ruszy remont Stacji Uzdatniania Wody w Szczepanowie. Na czas robót, powstanie tymczasowy wodociąg, który zapewni mieszkańcom pięciu wsi bieżącą wodę.

W Szczepanowie będzie m.in. wymienione orurowanie pod hydrofiltrem oraz cała automatyka. Przetarg na wykonanie tych prac wygrała spółka „Hydro – Partner” z Leszna. Zrobi to za 453 tys. zł.

Na czas wykonania prac, nie będzie możliwości czerpania wody z wodociągu. Chodzi o sześć wsi – Konin Żagański, Jankowę Żagańską, Szczepanów, Wilkowisko i Żaganiec z gminy Iłowa oraz Lubieszów z gminy Wymiarki. Przez tydzień, gdy trwać będą roboty, woda miała być tam dowożona beczkowozami. We wtorek (7.09.) radni przekazali jednak dodatkowe pieniądze na inny pomysł – połączenie naziemne z wodociągiem zasilanym przez SUW w Iłowej.

– Wodociąg, który zasilany jest z SUW w Iłowej, kończy się w strefie przemysłowej. 500 metrów dalej już jest sieć wodociągu zasilanego z SUW w Szczepanowie. Postanowiliśmy je połączyć – mówi Józef Brzezicki, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Iłowej.

– Nie chcieliśmy mieszkańców pięciu wsi skazywać na taki problem. Zdecydowaliśmy się na naziemny bajpas. Dlatego postanowiliśmy kupić rury, które po zakończeniu tych prac będziemy mogli jeszcze wykorzystać. 25 tys. zł to koszt orurowania odcinka od wodociągu ze strefy ekonomicznej do wodociągu przy fermie w samym Koninie. 15 tys. zł to koszt za usługę zgrzewania rur i podłączenia do sieci po obu stronach. Wszyscy będą mogli normalnie korzystać z wody w kranie, choć trzeba się liczyć z tym, że ciśnienie może być słabsze – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Wykonawca remontu na 10 dni przed rozpoczęciem prac ma powiadomić o tym gminę, na razie nieoficjalnie wiadomo, że ma zacząć w poniedziałek, 27 września.

 Rura na polu

Mieszkańcy Lubieszowa będą mieć wodę z beczkowozu.

– Woda będzie dowożona do nas z Iłowej. My we wsi ustawimy dwa pojemniki po tysiąc litrów każdy. Jeden będzie na placu zabaw, drugi w okolicy domu nr 12. Jesteśmy już gotowi. Remont SUW w Szczepanowie jest bardzo potrzebny, bo przez skorodowane rury było mniejsze ciśnienie w sieci. Do części wsi woda nie dochodziła. Po remoncie ma być lepiej – mówi wójt Wymiarek, Lech Miszewski.

Napisz komentarz »