REKLAMA

Kultura, Oświata

Ze szkół do pałacu

Opublikowano 10 września 2021, autor: jb

Od 1 września radni w Żaganiu powołali miejskie Centrum Usług Wspólnych.

Centrum ma zająć się obsługą księgową i kadrową wszystkich żagańskich miejskich szkół i przedszkoli. Formalnie rozpocznie ono pracę od 1 października.

– Najpierw ogłosiliśmy konkurs na stanowisko kierownika. On podlegać będzie  bezpośrednio burmistrzowi. Po wyłonieniu kierownika, ten będzie organizował pracę CUW. W drodze konkursu będzie musiał wyłonić głównego księgowego i dopiero potem będzie planowanie dalszej pracy – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta. 

CUW będzie funkcjonował w pałacyku (po dawnym przedszkolu) przy ul. Jana Pawła II na pierwszej kondygnacji. Tam dojeżdżać będą do pracy dotychczasowi pracownicy księgowości i kadr z miejskich placówek.

– Typowych pracowników kadrowych mamy dwóch – jedną w Zespole Przedszkoli nr 2 i 3 oraz Zespole Szkolno -Przedszkolnym nr 5. Ta sama księgowa na pół etatu jest w Szkole Podstawowej nr 3 i nr 4, jedna w Przedszkolu nr 6, ZSP nr 5, oraz po jednej w Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 2.W szkole nr 7  pracownik administracyjny pomaga przygotowywać dokumenty księgowe, a sama księgowa jest zatrudniona na umowę zlecenie, bo nie udało się znaleźć nikogo na to stanowisko na etat. Nikt ze szkół i przedszkoli nie straci pracy, będziemy się w ogóle starać uzupełnić braki kadrowe – zapewnia naczelnik.

Gdy w sierpniu powoływano CUW, od razu zapewniano, że zwolnień nie będzie.

– CUW nigdy nie miał wprowadzać oszczędności kadrowych, tylko usprawnić obsługę finansowo – kadrową szkół i przedszkoli. Wprowadzimy też w CUW stanowisko informatyka, który zajmie się obsługą wszystkich jednostek oświatowych. Nabór na to stanowisko będzie ogłoszony później. W szkołach przeważnie tymi sprawami zajmują się nauczyciele informatyki, w przedszkolach takich osób nie ma, więc mieli trochę trudniej – mówi naczelnik.

Napisz komentarz »