REKLAMA

Aktualności, Gospodarka, Komunikacja

Zwycięzców zostaje brukowa

Opublikowano 10 września 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Zapowiadanego przez urzędników remontu ulicy Zwycięzców w Żarach nie będzie.

Jak tłumaczą w Ratuszu, to Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na remont ulicy Zwycięzców. Urzędnicy odwołali się od jego decyzji, ale konserwator zdania nie zmienił. Kostka brukowa zostaje. Remontu chodników i zatoczek parkingowych też na razie nie będzie.

– Jesteśmy bezsilni – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, o decyzji konserwatora zabytków.

Nic z tego

Urzędnicy na remont ul. Zwycięzców zarezerwowali w budżecie pieniądze, jest też gotowy projekt. Niestety. Jedyne, na co zgodził się konserwator, to przełożenie kostki na jezdni.

– My chcieliśmy zrobić z tej kostki zatoczki, żeby była ponownie wykorzystana i żeby zachować charakter ulicy, ale konserwator się nie zgodził – przyznaje wiceburmistrz.

Remont ulicy miał kosztować 1 mln 500 tys. zł. Za tę kasę miała się pojawić nowa nawierzchnia, dużo zatoczek parkingowych i nowy chodnik.

– Dla mnie to niezrozumiała sprawa, moim zdaniem osiągnięcie porozumienia było możliwe, bo to absurd, żeby konserwator zabytków mógł zablokować miejską inwestycję. Ja rozumiem, że troszkę inaczej trzeba patrzeć na centrum, gdzie ta zabudowa jest faktycznie historyczna. Ale przy Zwycięzców mieszka kilkaset rodzin, to część dużego osiedla – mówi wiceburmistrz. I zastrzega: – Nie będziemy przekładać tej kostki, bo to nic nie da. Zależało nam na asfalcie ze względu na ciszę i na chodnikach, bo mieszka tam dużo osób starszych, a są fragmenty, gdzie w ogóle nie ma chodnika. Niestety, nie możemy tego zrobić – kwituje burmistrz.

Z decyzji konserwatora nie są zadowoleni mieszkańcy ulicy.

– Już dawno chcieliśmy, żeby tutaj był asfalt, a tu 3 rok mija i nic – mówi Erwin Wozemczuk, mieszkaniec ulicy Zwycięzców – To głupia decyzja. Wszędzie porobione, a jak to u nas wygląda? Jaki to jest zabytek? Ale pokićkany ten świat – dziwi się Pan Erwin

Choć władze miasta zarzekały się, że remont ul. Zwycięzców na pewno uda się wykonać w tej kadencji, życie pokazało, że obietnice i decyzje urzędników nie zawsze idą w parze.

komentarz »
  1. Michał 22 września 2021 16:48 - Odpowiedź

    Życzę sobie i mieszkańcom takiego rozwoju Powiatu Żarskiego, żeby dało się żyć i pracować bez samochodu z regularną komunikacją miejską od 4:00 do 23:30.
    Przez ostatni rok w tej kwestii nic się nie zmieniło, podczas gdy inni wykorzystują środki Europejskie na rozwijanie komunikacji miejskiej.

Napisz komentarz »