REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Tylko czekać na nieszczęście

Opublikowano 10 września 2021, autor: jb

– Teraz szybko robi się ciemno. Z szynobusu pasażerowie wysiadają bez żadnego oświetlenia i wyznaczonej krawędzi peronu. Pozostaje tylko czekać na nieszczęście – mówią przedstawiciele grupy Kolejowy Żagań. Chodzi o część dawnego dworca w Jankowej Żagańskiej (gmina Iłowa).

Osoby, które jadą szynobusem przez Jankową od strony Żar albo Iłowej, wsiadają i wysiadają z szynobusu zazwyczaj na wyremontowanym peronie wzdłuż krawędzi przy budynku. Stanęła tam też nowa wiata, jest oświetlenie. Problem polega na tym, że szynobusy zatrzymują się także z drugiej strony budynku dawnego dworca i tam jest już mniej bezpiecznie.

– Szynobusy jadące od strony Żagania zatrzymują się po drugiej stronie budynku dawnego dworca, tej niewyremontowanej. Później, jak się wyjeżdża z Jankowej w stronę Konina Żagańskiego, to te linie się już łączą, ale w samej miejscowości jest inaczej – tłumaczy Tomasz Walczak z grupy miłośników kolei Kolejowy Żagań. -Ta część dworca jest nieoświetlona. Kiedyś ktoś naprawdę zrobi sobie krzywdę, patrząc na nawierzchnię, ale też fakt, że nieoznaczona jest krawędź peronowa, która ułatwiłaby podróżnym wsiadanie i wysiadanie. Zdajemy sobie sprawę, że każdy remont to kwestia pieniędzy, a raczej ich braku. Zgłosiliśmy to już w Urzędzie Transportu Kolejowego, ale dobrze by było, żeby ktoś chociaż zadbał o oświetlenie – argumentuje. 

Chcą doświetlić

Kolejowy Żagań nie jest oficjalnym stowarzyszeniem.

– Jako grupa fotografujemy różne miejsca, zdarzenia związane z koleją. Jesteśmy po to, żeby pomagać. Burmistrz Iłowej na swoim oficjalnym profilu pochwalił się nowym peronem w Jankowej i chyba zapomniał, że jest drugi – dodaje T. Walczak.

Sprawę zgłosili w iłowskim Urzędzie Miasta.

– Już zajęliśmy się wyjaśnieniem tej kwestii. Kontaktujemy się z PKP, żeby ustalić, która ze spółek odpowiada za oświetlenie peronu. Wystąpimy z oficjalnym wnioskiem o uzupełnienie tego oświetlenia – zapewnia Aldona Slipaczek-Jurek,sekretarz miasta.

Do tego czasu pasażerom pozostaje dokładne patrzenie pod nogi przy wysiadaniu z pociągu.

 

Napisz komentarz »