REKLAMA

Samorząd

Nie zarobił na siebie

Opublikowano 03 września 2021, autor: nk

Kilkanaście milionów złotych, które Urząd Miasta w Żarach wydał na budowę basenu przy ul. Źródlanej, nigdy się nie zwrócą. Kąpielisko co roku generuje potężne straty. Nie inaczej było w tym roku.

Basen przy ul. Źródlanej od 1 września jest nieczynny. Działał od czerwca. Sierpień okazał się kompletną klapą na żarskim basenie. W tym czasie skorzystało z niego zaledwie 7 tys. 300 osób, czyli dwa razy mniej niż w czerwcu. Tym samym wpływy z biletów były również marne i wyniosły niecałe 50 tys. zł. Na niewiele się zdaje podgrzewanie wody, co miało zachęcić mieszkańców do korzystania z kąpieliska nawet wówczas, gdy pogoda jest gorsza.

Żeby basen zarabiał na siebie, ceny biletów przy takim obłożeniu jak w tym roku musiałyby wzrosnąć 3-krotnie. Bo roczny koszt utrzymania kąpieliska, które jest czynny tylko 3 miesiące, to około 800 tys. zł.

Najlepiej przed wakacjami

Basen przy ul. Żródlanej był czynny w czerwcu, lipcu i sierpniu. Najlepszy okazał się czerwiec, a nie miesiące wakacyjne. Kąpielisko odwiedziło wtedy blisko 15 tys. osób. W lipcu na basenie wypoczywało 13 tys. 200 osób. Łącznie w całym sezonie kąpielisko odwiedziło 35 tys. osób. Wpływy z biletów wyniosły w sumie 241 tys. zł.

Urząd Miasta, oprócz kosztów utrzymania basenu, co roku (aż do 2024 r.) spłaca ratę za budowę kąpieliska w kwocie 1 mln 500 tys. zł. Tym samym basen kosztuje budżet miasta ok. 2 mln zł rocznie.

Napisz komentarz »