REKLAMA

Samorząd

Nie zrobią z pałacu przedszkola

Opublikowano 03 września 2021, autor: Piotr Piotrowski

Dzieci z żagańskiego Przedszkola nr 5 zostały przeniesione do Szkoły Podstawowej nr 5, ze względu na zły stan techniczny budynku. Radny Grzegorz Kuźniar zaproponował, by utworzyć przedszkole w… pałacu.

Przedszkole przy ul. Wałowej władze miasta planują zamknąć za rok. Chyba że Sanepid zamknie je szybciej. Ratunkiem dla przedszkolaków z Piątki mają być przenosimy do budynku SP nr 5 przy ul. Nocznickiego, w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, który radni powołali do życia na piątkowej sesji (27.08.). Jest tam już przygotowane miejsce dla maluchów. Docelowo mają się tam znaleźć trzy grupy.

To przedszkole jest w fatalnym stanie i myślę, że w przyszłości można byłoby je wyburzyć i postawić nowe – zaproponował na sesji radny i szef komisji oświaty, Krzysztof Sieńko. – Bo jednak to jest bardzo dobre miejsce, w centrum miasta. Mieszkańcy są przyzwyczajeni, że jest tam przedszkole. Czy byłby pan skłonny się zastanowić, panie burmistrzu?

– Jeszcze nie zaczęliśmy budowy przedszkola przy ul. Żarskiej, a już są propozycje budowy kolejnych – odparł burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Nie widzę możliwości, aby w najbliższych 3-4 latach podjąć jakiekolwiek działania związane z taką inwestycją.

Do pałacu bliżej

Radny Grzegorz Kuźniar podsunął pomysł, aby przedszkole utworzyć tymczasowo w Pałacu Książęcym.

– Żeby mieszkańcy Rynku i okolic nie musieli prowadzić swoich dzieci tak daleko, do SP nr 5, może warto wyremontowanie na jakiś czas kilka pomieszczeń w pałacu na parterze – zaproponował.

– Pałac jest zabytkowy i spełnienie wymogów dotyczących adaptacji pomieszczeń pod kątem wielkości sal czy toalet dla najmłodszych byłoby trudne – zastrzegł Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta.

– Nie ma możliwości, żebyśmy otrzymali zgodę konserwatora zabytków na budowę specjalnych toalet dla dzieci w pałacu – wtórował mu burmistrz Katarzyniec.

Ostatecznie, za pomysłem utworzenia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 było 17 radnych, jeden był przeciw, dwóch się wstrzymało od głosu.

komentarz »
  1. ala 10 września 2021 18:56 - Odpowiedź

    Wreszcie ktos madry. Brawo panie Grzegorzu za pomysl.Dziadersy oczywiscie widza tylko problemy i mamrocza ,ze sie nie da. Niech Katarzyniec zabiera sie za robote to sie da.

Napisz komentarz »