REKLAMA

Samorząd

Realna zmiana Katarzyńca

Opublikowano 03 września 2021, autor: Piotr Piotrowski

Miało być 200 procent normy. Ale to było przed referendum. Teraz, bezpieczny w swoim fotelu burmistrz Andrzej Katarzyniec, myśli „realnie”. I już zapowiada, że nie zrealizuje wszystkich 17 inwestycji zaplanowanych na przyszły rok.

Przed referendum burmistrz Żagania obiecywał mieszkańcom „gruszki na wierzbie” i 200 procent normy. Po tym, jak zakończyło się ono jego zwycięstwem, już nie sypie obietnicami jak z rękawa.

Oni robili źle, my robimy dobrze

Tuż przed czerwcowym głosowaniem w sprawie odwołania władz miasta, burmistrz Andrzej Katarzyniec był bardzo optymistyczny. I takie też wizje roztaczał przed mieszkańcami. Co tydzień organizował konferencje prasowe, przedstawiał ambitne plany rozwoju Żagania. I choć nie zdołał jeszcze spełnić wszystkich obietnic złożonych podczas kampanii sprzed 2,5 roku (w kwietniu chwalił się wykonaniem zadań w 72 procentach), to z rozmachem zapowiadał realizację 200 procent normy. Po czerwcowym referendum już takiego optymizmu burmistrz nie ma. Na budowę nowego przedszkola przy ul. Jarzębinowej trzeba wziąć ogromny kredyt, rzędu 8-10 mln zł. Do tego konieczna jest budowa nowego cmentarza i przebudowa niecki kąpieliska miejskiego, sypie się oczyszczalnia ścieków, a pod kreską są Arena i Miejski Zakład Komunikacji.

Burmistrz Katarzyniec już zapowiedział, że w tej sytuacji nie uda się wykonać wszystkich z 17 zaplanowanych na przyszły rok inwestycji (patrz ramka obok – red.). Łącznie wyniosą one 5,7 mln zł.

– Jak wiecie, to jest nierealne. Ale ja was informuję, że zrobimy tyle, na ile realnie będzie nas stać – zarzekał się przed radnymi. – Musimy zadbać o pieniądze dla Areny i MZK. To wy będziecie decydować, co zrobimy w przyszłym roku. Czekam na propozycje radnych.

A że nie było pochwały ze strony radnych, burmistrz sam się pochwalił. I uderzył w stary klawisz fortepianu, którego często i chętnie używa, choć rządzi już prawie 3 lata.

– Poprzednicy robili to źle, my robimy to dobrze. Żagań nigdy tak dobrze się nie rozwijał – oznajmił pysznie Katarzyniec.

Obietnice jak z karabinu

Radni z opozycji oraz inicjatorzy referendum nie są zdziwieni taką zmianą retoryki burmistrza.

– Przed burmistrzem jeszcze dwa lata rządów. To olbrzymie wyzwanie nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla naszego miasta, które cofa się w rozwoju jak nigdy wcześniej – uważa radny Tomasz Kwarciński. – Trzy lata zostały stracone, bo burmistrz bardziej skupiał się na marketingowym przykrywaniu swojej nieudolności niż na faktycznej pracy dla miasta. Miota kolejne obietnice jak z karabinu, nie zważając na to, że strzela ślepymi nabojami. Najgorsze, że cierpią na tym mieszkańcy, których burmistrz najwyraźniej nie traktuje poważnie, uważając, że jego obiecanki cacanki mogą zastąpić realne zarządzanie Żaganiem.

Dosadny w komentarzu jest radny Grzegorz Kuźniar.

– Nikt mieszkańcom tyle nie da, co naobiecuje im burmistrz  – parafrazuje słynne powiedzenie.

Bajka wyssana z palca

Tomasz Szewczyk, inicjator referendum w sprawie odwołania władz, podkreśla, że mieszkańcy dali się nabrać na obietnice Katarzyńca.

– Pan burmistrz przed referendum skutecznie zamydlił oczy mieszkańcom Żagania, stwarzając pozory, że miasto się rozwija, a on sam jest wzorem pracowitości – mówi. – 200% normy, które hucznie zapowiedział, staje się zwykłą bajką wyssaną z palca. Jeśli z 17 zapowiadanych inwestycji, które mają być wykonane w 2022 roku z inicjatywy burmistrza, zrealizowana będzie połowa, to będzie cud, no chyba że za strategiczną inwestycję pan Katarzyniec uważa remont jacuzzi na krytej pływalni. Bardzo niepokojące jest dramatyczne zadłużanie Żagania, branie kolejnych kredytów, które będą spłacane przez długie lata. Jako mieszkaniec Żagania niestety obawiam się, że największym osiągnięciem pana Katarzyńca będzie rekordowe zadłużenie.

Plan inwestycji Żagania na 2022 rok:
– budowa nawierzchni ulicy Chopina
– budowa chodników przy ul. Krótkiej i Plater
– przebudowa chodnika przy ul. Konarskiego, Łużyckiej, Fredry, Klonowej, Skwerze Sybiraków
– przebudowa ul. Nocznickiego
remont ul. Lotników Alianckich (odcinek prowadzący do rozlewni gazu)
– budowa łącznika ul. Piastowskiej z Kochanowskiego
– montaż oświetlenia przy ul. Żarskiej 51-62, Libelta oraz obok Zespołu Parkowo – Pałacowego
– budowa parkingu przy ul. Bema (24 miejsca)
– opracowanie projektu budowlanego remontu Ratusza
– doświetlenie 7 przejść dla pieszych
Napisz komentarz »