REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wszystkie ręce na pokład

Opublikowano 27 sierpnia 2021, autor: jb

12 tys. 600 zł zebrano podczas festynu charytatywnego w Małomicach, połączonego ze zbiórką pieniędzy na leczenie Michałka Kobylskiego w Żar (sobota, 21 sierpnia).

Michałek ma 17 miesięcy. Choruje na neuroblastomę, czyli nowotwór złośliwy nadnerczy z przerzutami w kręgosłupie, lewym oczodole i kościach. Na razie przechodzi m.in. chemioterapię w Polsce. Po tym leczeniu rodzice chcą zabrać chłopca do USA, gdzie podawana jest specjalna szczepionka, która zapobiega nawrotowi choroby. Potrzeba na nią 1,2 mln zł. Do tej pory udało się uzbierać około 355 tys. zł.

 – Dla nas to jest ogromna kwota, nigdy nie bylibyśmy w stanie zarobić takich pieniędzy. Dziękuję każdemu, kto nas wspiera – mówi Ryszard Kobylski, tata chłopca.

Michałek z mamą jest w szpitalu, przyjął już 11 z 12 zaplanowanych dawek chemioterapii.

– Przed nami jeszcze badanie obrazowe i konsultacja chirurgiczna. Pierwszy guz już prawie zniknął, jednak przez to, że pojawiły się przerzuty, konieczna jest chemioterapia – tłumaczy pan Ryszard.

Zbiórkę prowadzi wiele osób.

– Można nas spotkać z puszkami przy okazji różnych wydarzeń w Żaganiu. Mamy charakterystyczne czerwone koszulki, identyfikatory. Na pewno będziemy zbierać datki do puszek przez wszystkie trzy dni Jarmarku Michała. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie wrzucają pieniądze. Przecież nie tak łatwo jest prosić zupełnie obcych ludzi o pomoc – mówi pani Żaneta, ciocia Michałka.

Dają, co mają

Festyn w Małomicach zorganizowano z inicjatywy zarządu miejscowego klubu MKS Iskra.

– Chcieliśmy pomóc, bo przecież każdy z nas może być kiedyś w takiej sytuacji. A tych pieniędzy potrzeba teraz. Dziękujemy za pomoc pani burmistrz oraz wszystkim sponsorom i darczyńcom – mówi Tomasz Zajdel, prezes MKS Iskra Małomice.

Atrakcje zaproponowali też strażacy z OSP w Lubiechowie i OSP w Małomicach. Grupę z Małomic wsparli wolontariusze z charytatywnej grupy Ryneczek Żagań. Oni odpowiadali m.in. za kiermasz ciast, słodkości.

– Mobilizacja jest duża. Otrzymaliśmy około 120 blach ciasta, a mamy tu także pajdy chleba ze smalcem czy potrawy z grilla – mówi Renata Stachura z grupy Ryneczek Żagań.

Smakołyki przyjechały także z Żar, wypieki ofiary m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Grabika.

Każdy może wspomóc zbiórkę dla Michałka, np. poprzez portal siepomaga.pl, a na Facebooku – na grupie „Licytacje dla Michałka Walecznego”.

Napisz komentarz »