REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Tak to można zarządzać!

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: nk

Kto ma tak dobrze, jak żarscy dyrektorzy podlegli burmistrzowi? Zamiast szukać sponsorów, siedzą na garnuszku podatników i wyciągają kasę z budżetu miasta. Wystarczy, że napiszą wniosek i dziesiątki tysięcy same do nich płyną.

Do Urzędu Miasta wpłynęły wnioski od dyrektorów Muzeum, ŻDK i MOSRiW, z których wynika, że chcą oni więcej kasy na swoje działania.

Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, chce 50 tys. zł na zburzenie ścian w piwnicach muzeum przy pl. Kardynała Wyszyńskiego. Łukasz Matyjasek, dyrektor ŻDK, doszedł do wniosku, że jak już dostał pieniądze na nowe fotele w Lunie, to nie może ich ustawić na starej podłodze i też chce 50 tys. zł na jej wymianę. Andrzej Markulak, dyrektor MOSRiW, wystąpił z wnioskiem o 38 tys. zł na wymianę wiat i siedzeń dla zawodników rezerwowych na stadionie Promienia.

Idą na łatwiznę

Dyrektorzy nie muszą myśleć, jak zarobić pieniądze na inwestycje czy znaleźć sponsorów. Idą na łatwiznę i piszą wnioski o kasę z budżetu miasta. Burmistrz za zgodą radnych chętnie ich obdarowuje, a później okazuje się, że brakuje pieniędzy na prawdziwe potrzeby, jak choćby załatanie dziur w drogach czy postawienie lamp, np. przy ul. Pionierów czy ul. Żołnierskiej, o co mieszkańcy zabiegają od lat.

Dyrektorzy co roku planują budżet i dostają z miasta ogromne dotacje. Teraz okazuje się, że wyciągają kolejne dziesiątki tysięcy.

I dobrą pensję

Każdy z dyrektorów dostaje za swoją pracę sowite wynagrodzenie. W skład wynagrodzenia dyrektora Muzeum i ŻDK wchodzi pensja zasadnicza do 5 tys. zł, dodatek funkcyjny do 2 tys. 500 zł, dodatek specjalny do 2 tys. zł. To daje łącznie 9 tys. 500 zł, ale to jeszcze nie koniec. Każdemu z nich przysługuje nagroda roczna (w ubiegłym roku były to 4 tys. zł), nagrody jubileuszowe czy odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.

Natomiast A. Markulak, dyrektor zakładu budżetowego, jakim jest MOSRiW, zarabia miesięcznie około 9 tys. zł. W ubiegłym roku zarobił łącznie 110 tys. zł.

Napisz komentarz »