REKLAMA

Zdrowie

Mają ruszyć od września

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: jb

Na wrzesień planowane jest rozpoczęcie zabiegów na oddziale okulistycznym w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu.

Okulistyka trafiła do Żagania jako pododdział laryngologii. Oba umiejscowione są na pierwszym piętrze, na którym wcześniej był oddział chirurgiczny.

Rzeczniczka szpitala o uruchomieniu oddziału mówi lakonicznie.

– Pododdział okulistyczny przy oddziale otolaryngologicznym filii szpitala w Żaganiu jest na chwilę obecną w trakcie organizacji – informuje Justyna Wróbel-Gądek.

Nieoficjalnie mówiło się m.in. o poszukiwaniach nowych lekarzy do pracy na oddziale.

Więcej dowiadujemy się w Narodowym Funduszu Zdrowia.

– Pododdział okulistyki, zgodnie z wnioskiem szpitala, jest przeniesiony do Żagania od 15 lipca. Z ustaleń ze szpitalem wynika, iż najpóźniej z początkiem września mają ruszyć zabiegi – mówi Justyna Urbańska, kierownik działu organizacyjnego lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Ci, którzy mieli zaplanowane zabiegi na oddziale okulistycznym w Żarach, będą mieli wyznaczany nowy termin w Żaganiu. Wszyscy nowi pacjenci mogą już też pytać o terminy zabiegów w Żaganiu.

Chcą poradni

W Żagania ma działać także poradnia okulistyczna. Zabiega o nią żagańskie starostwo, które oferowało, że zaopatrzy ją w potrzebny sprzęt. Na terenie powiatu nie ma ani jednej poradni, która przyjmowałaby pacjentów bezpłatnie, w ramach umowy z NFZ. Poradnia miałaby ruszyć w żagańskim szpitalu, ale jednocześnie taka sama funkcjonowałaby w 105. w Żarach. Terminu jednak jeszcze nie ma.

– Poradnia także miałaby ruszyć we wrześniu, jak zapowiadał komendant. Nie wiemy jeszcze, czy będziemy musieli finansować zakup jakiegoś sprzętu. Na razie oni wjeżdżają tam ze swoim, a dopiero potem będzie mowa o ewentualnych uzupełnieniach – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu żagańskiego.

Powiat remontować będzie za to sam budynek szpitala.

– Od przyszłego tygodnia ruszamy z przetargiem i szukaniem wykonawcy na remont elewacji szpitala i podjazdów dla karetek. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku, ale liczymy się z tym, że koniec prac będzie w przyszłym roku. Teraz jest problem z dostępem do niektórych materiałów i są one droższe – mówi sekretarz.

Na remontu budynku starostwo planuje wydać ok. 900 tys. zł.

Napisz komentarz »