REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Czy zaszczepią w szkole?

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: jb

O możliwości szczepienia uczniów od 12. roku życia w szkołach już we wrześniu mówią Ministerstwo Zdrowia oraz Edukacji i Nauki. Na jakich zasadach miałyby być prowadzone akcje szczepień?

Według najnowszych wytycznych, dzieci od 12. roku życia mogą przyjmować szczepionkę firmy Pfizer, a od ubiegłego tygodnia także firmy Moderna. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, dzieci miałyby być szczepione właśnie w szkołach. Na razie nie wiadomo, czy szkoła będzie miała taki obowiązek, czy tylko taką możliwość.

– Jeżeli dostaniemy konkretne wytyczne, będziemy myśleć o takich punktach szczepień. Już w przyszłym tygodniu mamy spotkania z dyrektorami – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Na szczegóły akcji szczepień czekają dyrektorzy.

– Mówi się, że pierwsze dwa tygodnie miałyby być przeznaczone na akcję informacyjną o szczepieniach i zbieranie zgłoszeń od chętnych. Potem miałyby ruszyć szczepienia. W przyszłym tygodniu mamy narady z kuratorami i wtedy będziemy wiedzieć więcej – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

Uczniów do szczepień zachęcać będzie Robert Nowaczyński, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Sam był zakażony koronawirusem.

– Jeżeli ministerstwo da możliwość utworzenia takiego punktu szczepień, to jestem jak najbardziej za – mówi. – W czasie wakacji byłem za granicą. W porównaniu do Włoch, w Polsce przestrzeganie obostrzeń jest naprawdę luźne. Oczom nie wierzyłem, jak rygorystycznie podchodzi się tam do noszenia maseczek, limitu osób w zamkniętych pomieszczeniach. Włosi raczej słyną z luźnego podejścia do życia, a podeszli do tematu poważnie. Ucierpieli podczas poprzedniej fali bardzo, więc wiedzą, co robią – mówi dyrektor. I dodaje: – Znajomi z Włoch mówili, że właśnie teraz choruje u nich najwięcej młodych ludzi. Ta kolejna fala dotyka głównie ich.

komentarz »
  1. ja 24 sierpnia 2021 18:47 - Odpowiedź

    Pan Nowaczyński…..

Napisz komentarz »