REKLAMA

Zdrowie

Znowu więcej zakażeń

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: jb

1.309 kolejnych osób zakaziło się koronawirusem przez ostatni tydzień w kraju. Przybywa chorych, czego nie można powiedzieć o zaszczepionych.

 Chorych przybywa. W porównaniu do ubiegłego tygodnia to o prawie 200 osób więcej. Pokazują to też dzienne statystyki zachorowań. Każdego dnia w tym tygodniu pozytywny wynik na obecność koronawirusa potwierdzano u ok. 200 osób.

Według zapowiedzi ministra zdrowia, za początek szczytu czwartej fali pandemii uznawane będą wyniki z tysiącem zakażeń dziennie. Przewidywane są one na październik.

W naszym województwie przez ostatni tydzień zaraziło się 28 osób. Przez trzy kolejne dni (13-15 sierpnia) potwierdzano pozytywne wyniki u mieszkańców powiatu żagańskiego. Dwa razy w tygodniu dotyczyły one mieszkańców powiatu żarskiego.

Potrzebny respirator

W naszym województwie dla osób zakażonych koronawirusem jest przygotowanych 266 łóżek w szpitalach w Żaganiu, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W ostatniej dobie w przebywało w nich 7 osób, 3 wymagały podłączenia do respiratora. W samym Żaganiu na oddziale były dwie osoby, jedna z nich podłączona do respiratora.

Niechętnie się szczepimy

W kraju przez ostatnią dobę zlecono 38.238 testów na obecność koronawirusa. W 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu wykonano do tej pory 23.975 testów. I choć w naszym regionie liczba zakażonych sięga kilku osób tygodniowo, nadal są tacy, którzy mają obowiązek przebywać w kwarantannie. Tylko w ostatniej dobie taki nakaz miało 100 mieszkańców powiatu żarskiego i 32 mieszkańców powiatu żagańskiego.

 Szybki wzrost zakażeń koronawirusem nie idzie w parze ze wzrostem liczby zaszczepionych. W powiecie żarskim przez ostatnie 7 dni przybyło 385 osób w pełni zaszczepionych. W powiecie żagańskim – tylko 292 osoby.

W naszym województwie do tej pory podano 974.602 dawek szczepionki, choć tylko 455.023 jest w pełni zaszczepionych.

 

 

Dane do wykresów:

Dzienna liczba zakażeń w kraju

13.08. – 196

14.08. – 211

15.08. – 148

16.08. – 128

17.08. – 221

18.08. – 208

19.08. – 197

komentarze »
 1. Pacjent 23 sierpnia 2021 11:36 - Odpowiedź

  Przypominam szanownym lekarzom POZ, że pacjent nie ma obowiązku zakładania Internetowego Konta Pacjenta.
  Zmuszanie seniorów do zakładania takiego konta jest bezprawne.
  Lekarz na prośbę pacjenta ma wydrukować receptę bez żadnej dyskusji.
  https://pacjent.gov.pl/e-recepta/kiedy-dostaniesz-wydruk-informacyjny
  Jeśli nadal lekarz POZ będzie zmuszał seniorów do założenia IKP to złożę stosowną skargę w NFZ oraz RPO.
  Problem dotyczy jak narazie jednej prywatnej przychodni POZ w Żarach.

 2. camcam 25 sierpnia 2021 09:31 - Odpowiedź

  IKP nie trzeba zakładać, ma je każdy pacjent. Trzeba się tam tylko zalogować. Oczywiście nie każdy chce lub może. Sam wydruk recepty to też zbędny anachronizm. Do realizacji recepty w aptece wystarcza czterocyfrowy PIN poddany przez lekarza nawet na karteczce i PESEL pacjenta.

 3. Pacjent 26 sierpnia 2021 09:07 - Odpowiedź

  Seniorzy nie mają zaufania do Państwa i słusznie. Tylko chodzenie dwa razy do przychodni przez seniora bo lekarzowi nie chce się wysłać sms-a z numerem recepty jest chyba nizegodne z przysięga lekarzy po pierwsze nie szkodzić.
  Recepta nie jest anachronizmem tylko dokumentem ważnym dla seniora, ponieważ nie każdy nosi przy sobie listę leków, które bierze.
  Nowoczesność nie zawsze jest dobra. Stare samochody jeżdżą do dzisiaj, nowe takie trwałe nie będą.
  Nikt nie może zmuszać pacjentów do IKP i każdy lekarz powinien o tym wiedzieć, a nie zmuszać seniorów po odbiór numerka recepty, a powinien wydać wydruk na życzenie pacjenta.
  Uważam takie działanie lekarzy za bezprawne.

 4. Waldek 26 sierpnia 2021 10:17 - Odpowiedź

  Z całym szacunkiem, ale to lekarz jest dla pacjenta nie odwrotnie. Politycy już nam narzucają co mamy robić. Lekarze właśnie przechodzą tą cieńką granicę. Pacjent decyduje czy chce IKP czy nie, a lekarz ma wydrukować receptę dla pacjenta jeśli tego sobie życzy. Nie rozumiem dyskusji ze strony lekarzy. Może nie mają już innych problemów po pandemii, za dobrze im.

 5. Ania 27 sierpnia 2021 12:26 - Odpowiedź

  Lekarz bez empatii powinien pomyśleć o zmianie zawodu. Może taki lekarz swoim starszym rodzicom będzie nakazywał chodzenie do przychodni po cyferki z recepty. Chyba już czas na zmianę pokoleniową wśród lekarzy.

Napisz komentarz »