REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Bo o kaczki trzeba dbać

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Kaczki to jedne z najważniejszych ptaków w naszym kraju. Nie ma się zatem co się dziwić, że władze Żar nie szczędzą na nie pieniędzy. Właśnie wydały 6 tys. zł, by naprawić kacze domki na basenie w Kunicach.

Na staw w Kunicach powróciły domki dla kaczek, które zatonęły kilka tygodni temu. Trzy drewniane domki już nie są umocowane na metalowych stelażach, tylko są pływające. Pierwszy raz na stawie pojawiły się jesienią, posadzono też wtedy kilka drzew i krzewów. Całość kosztowała 30 tys. zł. Wszystko dla wygody kaczek, które na razie nie kwapią się, by w domkach zamieszkać.

– Na tym stawie jest bardzo mało kaczek, bo są tu sumy – komentuje pan Jan, wędkarz, który często łowi ryby w dawnym basenie. – Sumy zjadają małe kaczki, a gdy są głodne i nie mają nic innego do jedzenia, to nawet nawet te duże. Sum to taka ryba, że jak nie ma się czym żywić w wodzie, to i na małego łabędzia się zasadzi. Tutaj kaczki, gdy już przylatują, stoją na kołkach w wodzie, nie pływają, bo te sumy na nie polują – wyjaśnia wędkarz. I dorzuca: – Ładnie te domki wyglądają, to nie ma co mówić, tylko nie wiem, czy się przydadzą.

Naprawa domków dla kaczek kosztowała 6 tys. zł. Na razie cieszą oko tylko wędkarzy i spacerowiczów, bo kaczki do nich nie zaglądają. Ale wiadomo, co będzie, bo kaczka to ptak równie ważny jak orzeł i trzeba o nią dbać.

Napisz komentarz »