REKLAMA

Kultura, Oświata

Żeby nie blokowali

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: bj

Na stałą opłatę za pobyt dziecka w żłobku, w wysokości 120 zł miesięcznie, zgodzili się radni w Lubsku.

Będzie to kwota 120 zł, niezależnie od tego, czy maluch w żłobku przebywa, czy też go nie ma. W Lubsku jest jeden żłobek z zaledwie 16 miejscami.

– Monitorowaliśmy pobyty dzieci. I okazywało się niejednokrotnie, że dziecko przychodził na tydzień, a później przez 3-4 tygodnie już nie. I to miejsce było blokowane – mówi Lilianna Lewicka, dyrektorka żłobka. I zapewnia, że problemem nie są kilkudniowe nieobecności związane z infekcjami.

Do tej pory rodzice płacili za każdą godzinę pobytu dziecka w żłobku, do tego wyżywienie. Płaciło się za miesiąc góry. Za każdy dzień nieobecności opłata była obniżana. Nie było stałej opłaty obciążającej rodziców.

– Bywały dni, że przychodziło 2-3 dzieci, czasem nie było ani jednego dziecka. Nie mieliśmy wpływów, a przecież pracowników trzeba opłacić. Do tego są koszta funkcjonowania, np. opłaty za media – tłumaczy dyrektorka. I mówi wprost: – Część rodziców trzymała miejsce i korzystała tylko wtedy, gdy naprawdę musieli. Ale jak mogli zostawić dziecko z babcią czy dziadkiem, to nie oddawali do żłobka. I wychodziło im tanio. A z drugiej strony mamy dużo chętnych. Dokładnie dwa razy więcej niż miejsc. Mamy 20 dzieci oczekujących w kolejce.

Teraz rodzice będą co miesiąc musieli wnieść stałą opłatę w wysokości 120 zł.

Napisz komentarz »