REKLAMA

Gospodarka

5 mln na urząd i przedszkole

Opublikowano 20 sierpnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Ratusz i przedszkole w Jasieniu czeka termomodernizacja. Cieplej będą mieli urzędnicy i dzieci. Inwestycja jest warta ponad 5 mln zł.

– Dostaliśmy na to dofinansowanie w wysokości 2 mln zł, a resztę opłacimy z własnych pieniędzy. Prace zaczną się jeszcze w tym roku. Już teraz remontujemy w szkole podstawowej dwa gabinety, bo trzeba będzie tam przenieść dwie grupy 6-latków na czas termomodernizacji. Urząd też czeka remont. Jak mieszkańcy zobaczą, że wymieniamy plastikowe okna, to pomyślą, że zwariowałem, ale one nie spełniają żadnych standardów – przekonuje burmistrz Andrzej Kamyszek.

W planach jest też kilka innych inwestycji. Burmistrz zapewnia, że gminę na to stać, bo dochód na mieszkańca przekracza 5 tys. zł. Dlatego też chce przejąć m.in. pałac w Jasieniu, który obecnie znajduje się w prywatnych rękach.

– Nasz budżet wzrósł przez kilka lat o 100%. Jak przejmowałem gminę, było 21 mln zł, teraz mamy 40 mln zł – mówi burmistrz. – Stać nas na to, by przejąć ten budynek. Zresztą trzeba go zabezpieczyć. Już teraz jeden z kominów zapadł się do środka. Z tego, co wiem, właściciel zmarł, a jego dziedzice są młodzi i niekoniecznie będą chcieli wchodzić w życie z takim zadłużeniem. Planujemy, że w pałacu mogłoby powstać centrum kultury. Przeniesiemy tam izbę pamięci – wylicza A. Kamyszek.

Skwer dla harcerzy

Przygotowywany jest skwer dla drużyny harcerskiej „Bystrzaki”, która liczy 70 osób.

– Remont skweru u zbiegu ulic Okrzei i Powstańców Warszawskich kosztował nas 40 tys. zł. Skwer będzie gotowy w połowie września. Harcerze sami będą o niego dbać, my już nie będziemy zajmować się tym terenem – zastrzega A. Kamyszek.

Natomiast remont drogi w Jabłońcu ma się zakończyć do listopada. Nowa nawierzchnia zastąpi dotychczasowe kocie łby.

– Droga będzie kosztowała 1 mln 130 tys. zł – wylicza A. Kamyszek. – Powstanie nowa nawierzchnia i dojazdy do posesji.

Napisz komentarz »