REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Bez bólu i dla otyłych

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: bj

Kolumna endoskopowa za prawie pół miliona zł trafi w przyszłym tygodniu do pracowni endoskopowej w Szpitalu na Wyspie w Żarach.

 -Sprzęt, którym dysponujemy obecnie ma ok. 9 laty i niestety ulega awariom. Dzięki nowej kolumnie będzie można skrócić czas badania, będzie też ono bardziej dokładne-tłumaczy Jolanta Dankiewicz, prezeska szpitala.

-W tej chwili, jeżeli podczas badania pojawia się krew, która zaciera obraz, musimy wyjąć sondę i usunąć krew przy pomocy strzykawki. W nowej kolumnie endoskopowej będziemy mieli specjalną pompę, która pozwoli na jej odessanie bez wyciągania sondy-tłumaczy Robert Malczewski, ordynator chirurgii. I dodaje: – Zdarza się niekiedy, że podczas badania pacjent się poruszy, kaszle czy zwymiotuje. Ten sprzęt pozwoli pomimo tego na wykrycie nawet niewielkich zmian chorobowych, które przy starym sprzęcie mogły nie zostać dostrzeżone.

Chcą leczyć otyłość

Podniesie się komfort pacjenta. -Badania będą mniej bolesne. – zastrzega R. Malczewski.

Nowa kolumna pozwoli na wykonywanie drobnych zabiegów-usuwanie polipów, małych guzów, zakładanie przetok odżywczych

Przy okazji lekarz zapewnia, że obraz będzie bardziej czytelny.

Nowa kolumna to pomysł na rozszerzenie oferty szpitala. -Przymierzamy się do wspomagania leczenia otyłości. Dzięki temu nowemu sprzętowi będzie można ograniczać przestrzeń żołądka poprzez umieszczani specjalnego balonu. Naturalnie to tylko jeden element leczenia, bo towarzyszyć mu musi np. wsparcie psychologiczne-zastrzega R. Malczewski. 

Ordynator pytany, co najbardziej jest potrzebne na oddziale, odpowiada: – Ludzie. Przynajmniej jeden lekarz wykonujący operacje. Niestety żaden przetarg tego nie załatwi.

Kolumnę dostarczy firma Pol-Med. Plus Lidii Kuśnierz z Wieliczki za 484 tys. 300 zł.

Napisz komentarz »