REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szczepienia tylko dla nielicznych

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Zaledwie 600 seniorów z Żar i 600 z gminy Żary będzie mieć szansę za darmo zaszczepić się przeciwko grypie.

Na szczepienia przeciwko grypie prawie 40 tys. zł przekazał Urząd Marszałkowski. Żary dostaną 18 tys. 500 zł, a gmina – 20 tys. zł. Jest jednak haczyk. Zaszczepić się za darmo będą mogli tylko seniorzy po 65. roku życia i to nie koniec limitów. Szczepionek nie wystarczy dla wszystkich.

Nie dla wszystkich

W gminie wiejskiej Żary zaszczepionych zostanie jedynie 600 seniorów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na wsiach pod Żarami mieszka ponad 2 tys. osób w tym wieku. Niestety, tylko część z nich będzie mogła się zaszczepić.

– 20 tys. zł wyniosło dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i kolejne 20 tys. zł zabezpieczyliśmy jako wkład własny, szczepionek uda nam się kupić za to 600 – mówi Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. – Ciężko powiedzieć, kiedy szczepienia będą mogły się rozpocząć. W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg, który wyłoni wykonawcę szczepień – zapowiada wójt.

Szczepienia jesienią

W zeszłym roku przez epidemię COVID-19, darmowe szczepienia przeciwko grypie rozpoczęły się dopiero w październiku. Urząd Miasta kupił wtedy 820 szczepionek. Tymczasem w Żarach mieszka ponad 7 tys. osób, które skończyły 65 lat. Każda szczepionka kosztowała około 40 zł. Na szczepienie nie można było się zapisać, obowiązywała zasada – kto pierwszy, ten lepszy.

W tym roku szczepionki znacznie podrożały. I z dostępnością będzie jeszcze gorzej. Na darmowe szczepienie liczyć będzie mogło zaledwie 8 procent seniorów.

– Będziemy mogli zaszczepić nieco mniej seniorów niż rok temu – nie ukrywa Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – Będzie to ponad 600 osób. Rozstrzygnęliśmy już przetarg  i ponownie seniorów szczepić będzie Centrum Medyczne Eskulap w Żarach. To, kiedy rozpoczną się szczepienia, nie zależy od nas ani od przychodni. Producenci szczepionek często zwlekają z wypuszczeniem ich na rynek, żeby dostosować je do wariantu grypy, który będzie najbardziej rozpowszechniony – wyjaśnia O. Napiórkowski.

Napisz komentarz »