REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Niecałe 10 zł na wyżwienie

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Niecałe 10 zł dziennie na wyżywienie jednej osoby wydaje Dom Pomocy Społecznej w Miłowicach. To za mało! – alarmują lubuscy urzędnicy.

Dzienna stawka żywieniowa w Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach wynosi 9 zł 78 gr na osobę. Zdaniem Grażyny Jelskiej, dyrektor wydziału polityki społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim to za mało. I chcą wyjaśnień, dlaczego stawka w żarskim DPS jest tak niska.

Korzystają z… promocji

W województwie Lubuskim są 23 Domy Pomocy Społecznej, w których jest miejsce dla 2 tys. 245 osób. W II kwartale 2021 roku średnia dzienna stawka żywieniowa wynosiła 10 zł 99 gr.

– Aktualnie oczekujemy na wyjaśnienia z domów, w których średni dzienny koszt żywienia jest niższy niż średnia wojewódzka. – informuje Agnieszka Siuda-Siankowska z LUW. – Należy pamiętać, że wyżej wymienione koszty nie uwzględniają darowizn, które domy pomocy często otrzymują.

Barbara Litewka, szefowa DPS w Miłowicach (w którym mieszkają kobiety z różnymi niepełnosprawnościami) wyjaśniła, że budżet DPS na zakup żywności wynosi w 2021 roku 245 tys. zł. na około 80 pensjonariuszy. Dyrektorka zapewnia, że pomimo stawki wynoszącej 9 zł 78 gr wyżywienie spełnia wymagania, ponieważ posiłki przygotowywane są na miejscu a zakupy są robione podczas promocji w marketach.

Napisz komentarz »