REKLAMA

Zdrowie

Już przebadają tomografem

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: jb

Z dnia na dzień wyznaczane są terminy badania tomografem komputerowym w Żaganiu. Od poniedziałku, 9 sierpnia, mogą się na nie rejestrować także pacjenci spoza szpitala.

Do tej pory z badań tomografem korzystali wyłącznie pacjenci przyjęci na oddziały szpitalne w 105. Szpitalu Wojskowym Żaganiu. Od poniedziałku mogą rejestrować się wszyscy, którzy mają na nie skierowanie od lekarza specjalisty.

– Dotychczas pacjenci z poradni w naszym szpitalu otrzymywali skierowanie na badanie tomografem w Żarach, teraz będziemy odciążać Żary i kierować pacjentów, szczególnie tych, którzy do Żagania mają bliżej, na badanie właśnie tutaj – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii szpitala w Żaganiu. – W pierwszym tygodniu od uruchomienia rejestracji, obłożenie nie jest duże. Dziennie wykonywanych jest średnio 4-5 takich badań, a przy rejestracji terminy wyznaczane są w zasadzie z dnia na dzień – dodaje J. Wąsik.

Tomograf nadal służy także do diagnozowania pacjentów, którzy leżą w żagańskim szpitalu.

Badania wykonywane są bezpłatnie w ramach NFZ, ale skierowanie na nie może wystawić tylko lekarz specjalista. 

Umowę z NFZ na badania tomografem szpital ma podpisaną na maksymalną długość kontraktu, czyli 1,5 roku – do połowy 2023 roku.

Sam tomograf został kupiony przez żagańskie Starostwo Powiatowe, pieniądze dołożył także Urząd Marszałkowski i gminy z powiatu. Kosztował ok. 1,3 mln zł, a kolejne pół miliona remont szpitala, żeby dostosować go do montażu sprzętu.

Napisz komentarz »