REKLAMA

Zdrowie

Okulistyka wciąż zamknięta

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: jb

Oddział okulistyczny 105. Szpitala Wojskowego nie przyjmuje już pacjentów w Żarach. Póki co, nadal nie ruszył także po przenosinach do Żagania.

Okulistyka w szpitalu formalnie pracuje jako pododdział oddziału laryngologicznego. Laryngologia przyjmuje pacjentów w Żaganiu już od 15 lipca. Okulistyka nadal nie.

– Pododdział okulistyczny został przeniesiony wraz z oddziałem otolaryngologicznym do filii szpitala w Żaganiu, na chwilę obecną jest w trakcie organizacji – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

Bez konkretnej daty termin uruchomienia oddziału podaje też Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Szpital złożył wniosek o zawieszenie oddziału laryngologicznego i okulistyki formalnie na czas przenosin. Oddział laryngologiczny rozpoczął pracę zgodnie z planem 15 lipca. Jeżeli chodzi o okulistykę, to w grę wchodziły jeszcze urlopy personelu, trwa też przygotowanie i gromadzenia kadry. Ze wszystkimi pacjentami, którzy mieli wyznaczony termin zabiegów w Żarach, szpital będzie się kontaktować i przenosić je do Żagania, a nowi pacjenci mogą już pytać o terminy zabiegów właśnie w Żaganiu. Zabiegi mają ruszyć jeszcze w sierpniu – mówi Joanna Branicka, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Zielonej Górze.

 

Szukają nowych lekarzy

Nam nieoficjalnie udało się ustalić, że do pracy na pododdziale okulistycznym w Żaganiu poszukiwani są nowi lekarze. Gdy pododdział wreszcie ruszy, okulistyka w Żaganiu przyjmować będzie pacjentów planowych. Oznacza to, że na zabiegi wyznaczone będą konkretne terminy, nie będą one robione każdego dnia tygodnia.

 

 Chcą poradni

W powiecie żagańskim nie ma poradni okulistycznej, która przyjmuje pacjentów bezpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Żarach jest jedna, prowadzona właśnie w 105. Terminy wizyt dla pacjentów wyznaczane są już na końcówkę lutego przyszłego roku.

Przy okazji zmian w szpitalu, przenosin chirurgii do Żar, a w Żaganiu utworzenia oddziału laryngologicznego z pododdziałem okulistycznym, żagańskie Starostwo Powiatowe chce, by szpital w Żaganiu także prowadził poradnię okulistyczną.

 – Pomysł poradni w ramach NFZ jest aktualny. Jesteśmy przygotowani na to, że będziemy musieli dokupić nowy sprzęt. Dopóki jednak oddział formalnie nie zacznie przyjmować pacjentów, my nie będziemy wiedzieć, jaki sprzęt jest potrzebny, co trzeba dokupić do poradni – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

O sprawach szpitala starosta Henryk Janowicz z dyrektorem oddziału NFZ w Zielonej Górze rozmawiać będzie we wtorek, 17 sierpnia.

– W sierpniu ogłaszamy przetarg ne remont elewacji szpitala i podjazdów dla karetek. Mamy na to około 900 tys. zł – dodaje sekretarz.

Napisz komentarz »