REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Urzędnicy nie widzą problemu

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Park i rondo przy al. Jana Pawła II w Żarach zostały zalane już trzy razy od zakończenia remontu ul. Zielonogórskiej. I póki co, nie zanosi się na poprawę. Bo urzędnicy twierdzą, że wszystko jest dobrze, zgodnie z projektem i przepisami. Tylko deszcz nic sobie z tego nie robi.

Aż 10 mln zł kosztowała przebudowa ul. Zielonogórskiej i ronda przy placu Konstytucji 3 Maja. Drugie tyle – remont parku wraz z folwarkiem.

Razem urzędnicy wydali 20 mln zł, a problemy zamiast zniknąć, narastają. Gdy tylko nad Żarami zbiorą się deszczowe chmury, kierowcy wiedzą, że ronda i Zielonogórskiej lepiej unikać, no chyba że ma się amfibię.

Urzędnicy argumentowali przebudowę ulicy Zielonogórskiej koniecznością uporządkowania kwestii wód deszczowych na tym obszarze. Co z tego wyszło? Każdy mógł zobaczyć podczas deszczów wiosną i latem. Za każdym razem, nadmiar deszczówki wybijał ze studzienek w parku i zalewał nowo wybudowane rondo. Woda ze studzienek kaskadami płynęła do parku, niszcząc alejki.

Opady ponadnormatywne

Ostatnio rondo znalazło się pod wodą w miniony czwartek, 5.08. I to zaledwie po kilkunastu minutach deszczu. Tymczasem urzędnicy urzędowym językiem tłumaczą, że wszystko jest tak, jak być powinno.

– Odnosząc się do kolejnego zdarzenia dotyczącego odbioru wód opadowych w związku z opadami ponadnormatywnymi, które miało miejsce w Żarach, informuję, że zadanie dotyczące przebudowy ulicy Zielonogórskiej zostało wykonane zgodnie z uzgodnioną dokumentacją, w oparciu o warunki wydane przez Wody Polskie – zapewnia Rafał Fularski, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta –  Jednocześnie informuję, że wystąpiliśmy o zgodę na wykonanie dodatkowych przelewów z istniejącej instalacji do odbiornika, jakim jest rzeka Żarka. Obecnie analizujemy techniczne możliwości wykonania tych przelewów, aby złożyć dokumentację w Wodach Polskich, celem otrzymania zgody na takie rozwiązanie.

Nie ma problemu!

A co z niszczonym systematycznie parkiem, gdzie po deszczu woda płynie alejkami niby rwące potoki? Jak się okazuje, z tym urzędnicy też nie mają problemu.

– Ciągi piesze w parku są utrzymywane w ramach bieżącego utrzymania i nie ponosimy z tego tytułu dodatkowych kosztów – informuje naczelnik.

Ul. Zielonogórską remontowała firma Tandem z Żagania.

– My mamy wszystkie prace wykonane i odebrane – mówi Henryk Jung, członek zarządu firmy Tandem. – Wiem, że miasto w tej sprawie rozmawia z wykonawcą projektu, ale szczegółów nie znam. Po naszej stronie wszystko zostało zrobione zgodnie z wytycznymi. – zapewnia H. Jung.

komentarz »
  1. Maja 18 sierpnia 2021 09:07 - Odpowiedź

    Czas zmienić urzędników na młode pokolenie, które myśli o przyszłosći i widzi realne problemy mieszkańców.
    Aktualne władze chyba nie pilnują naszego intreresu w inwestycjach.
    Prokurator powinien sprawdzić całą dokumentację i zmiany w całej inwestycji.

Napisz komentarz »