REKLAMA

Samorząd

Łyba został radnym

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: bj

W poprzedniej kadencji w Radzie Powiatu Żarskiego zasiadał Edward Łyba (73 l.), były wiceburmistrz Żar. Teraz nowym radnym został Edward Łyba (66 l.), były sołtys Piotrowa.

Wakat w Radzie Powiatu Żarskiego powstał po wygranych przez Małgorzatę Brzyśkiewicz wyborach na wójta Lipinek Łużyckich. W jej miejsce wejdzie E. Łyba z Piotrowa w gminie Przewóz.

– Złożę ślubowanie i przyjmę mandat. Po raz pierwszy startowałem w wyborach w 2014 r., z ramienia ówczesnego starosty, potem w 2018 r. – mówi E. Łyba.

E. Łyba miał w Piotrowie swoją firmę – zakład mechaniki pojazdowej, od prawie dwóch lat jest nauczycielem zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Do szkoły wrócił, bo wcześniej pracował w Samochodówce, od końca lat 90. do 2009 roku.

Czy nie obawia się, że będzie mylony z Edwardem Łybą, byłym radnym powiatowym i byłym wiceburmistrzem Żar? Są kuzynami i to bliskimi. Ich ojcowie to bracia.

– Ojciec Edka też miał Edward na imię – śmieje się świeżo upieczony radny, E. Łyba.

Ale na tym nie koniec podobieństw. Obaj pracowali jako nauczyciele. W jednej szkole – Samochodówce.

– Był taki okres, że z Edkiem uczyliśmy razem. Kiedyś w ZDZ doszło do zabawnej sytuacji. Mam uprawnienia instruktora do prowadzenia kursów spawania i prowadziłem zajęcia praktyczne. Edek uczył teorii. Któregoś dnia wynagrodzenie za zajęcia praktyczne i za teorię przelali na moje konto – uśmiecha się E. Łyba.

Edka znam od urodzenia

Z prośbą o komentarz zwracamy się także do starszego z kuzynów.

– Jesteśmy bliską rodziną. Nosimy to samo nazwisko i imię. Edka znam od urodzenia, jestem od niego kilka lat starszy. Jest porządnym człowiekiem, dobrym fachowcem. Mieszkał w Żarach, ale ciągnęło go do miejsca, gdzie się urodził. Cieszę się, że wszedł do Rady Powiatu i wiem, że będzie dobrze wypełniał obowiązki. Życzę mu, aby te marzenia, które ma w odniesieniu do swojej miejscowości, spełniły się dzięki jego inicjatywie i żeby działo się tam więcej niż do tej pory. A także wytrwałości – mówi E. Łyba, były radny powiatowy.

– Będę się zajmował sprawami całego powiatu, ale oczywiście przede wszystkim leżą mi na sercu sprawy mojej gminy i mojej miejscowości. Zacznę od zasięgu telefonii komórkowej, który jest u nas żaden. Do tego droga, której fragment pozostał jeszcze do zrobienia. Będę chciał się zająć szkołą w Piotrowie. Tym bardziej, ze już zlikwidowana jest szkoła w Lipnej  wylicza E. Łyba.

Napisz komentarz »