REKLAMA

Kultura, Oświata, Samorząd

Ale to już było

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Radni z opozycji obawiają się, że utworzenie Centrum Usług Wspólnych spowoduje zwolnienia pracowników z kadr i księgowości w żagańskich szkołach i przedszkolach. I przypominają, że co podobnego już istniało.

Centrum Usług Wspólnych ma ruszyć już od 1 września. Będzie obsługiwać wszystkie żagańskie szkoły, przedszkola i żłobek. Ich kadrowe i księgowe zostaną zatrudnione w CUW.   Centralizując usługi finansowe, kadrowe i informatyczne, urzędnicy szukają oszczędności w oświacie. Radni podjęli uchwałę w tej sprawie na piątkowej sesji, 6 sierpnia.

Czy będą zwolnienia?

Radny Grzegorz Kuźniar pytał o aktualne zatrudnienie pracowników administracyjnych w oświacie.

– Mamy w szkołach 9,5 etatu na stanowisku księgowego, ale obecnie obsadzonych jest tylko 6 – odparł Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta. – W Centrum Usług Wspólnych planujemy 8 etatów dla księgowych. Z kolei referentów ds. kadrowych mamy tylko w Szkole Podstawowej nr 5 oraz Zespole Przedszkolnym nr 2 i 3. I te dwa stanowiska przeniesiemy do centrum.

Kuźniar dopytywał, co z resztą pracowników administracji.

– Pracownicy administracyjni i sekretarki zostają w jednostkach podległych miastu, aby zapewnić im codzienne funkcjonowanie – odparł naczelnik.

Ale to już było…

Radny Tomasz Kwarciński pomysł powołania CUW-u nazwał „przewrotem kopernikańskim”.

– Czy pracownicy szkół i przedszkoli mają zagwarantowane wynagrodzenia na tym samym poziomie? Czy było w tej sprawie jakieś spotkanie robocze z nimi i związkami zawodowymi? – dociekał.

Krugły zapewnił, że związki zawodowe nie miały nic przeciwko, a przenosiny pracowników odbywają się na takich samych warunkach umowy o pracę.

Radny Andrzej Chodań przypomniał, że kilkanaście lat temu, on i ówczesna Rada Miasta głosowali nad likwidacją podobnego tworu – o nazwie Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, który również zajmował się finansowo-kadrową obsługą szkół.

– Wtedy stawiano argumenty, że robimy to, aby dyrektorzy mieli codzienny kontakt z pracownikami. Dlatego się dzisiaj zastanawiam, po co to ma znowu powstać – podzielił się swoimi wątpliwościami Chodań. – Wracamy do tego samego.

Napisz komentarz »