REKLAMA

Sport

Rusza okręgówka! Wszyscy na stadiony!

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Która z naszych sześciu drużyn będzie rewelacją sezonu 2021/22? To zweryfikuje boisko, na które piłkarze wybiegną już w najbliższy weekend (14-15 sierpnia).

Rewelacją poprzedniego sezonu był ŁKS Łęknica, lider okręgówki po rundzie jesiennej. Wiosną podopiecznym Grzegorza Tychowskiego już nie szło tak dobrze. Ostatecznie zajęli w rozgrywkach trzecie miejsce.

 

Łęknica z nowym trenerem

W letniej przerwie Tychowskiego zastąpiła ikona naszych lokalnych boisk i wieloletni piłkarz ŁKS-u, Sławomir Wiwacz.

 – Z ŁKS-em osiągnąłem świetny wynik. Zakończyliśmy sezon na podium. Do awansu niewiele zabrakło, na przeszkodzie stanęły kontuzje zawodników – mówi Grzegorz Tychowski.- Po zakończeniu rozgrywek otrzymałem propozycję z Odry Bytom Odrzański. Postanowiłem z niej skorzystać, spróbować czegoś nowego.

Ale to nie koniec zmian w drużynie z Łęknicy. Do Czarnych Żagań przeniósł się Dariusz Piechowiak. Z Relaxu Granice przyszedł za to pomocnik, Dawid Piekło, który dobrze zaprezentował się w meczach kontrolnych, strzelając dwa gole w sparingu z Victorią Ruszów (7:2). 

– Dobrymi występami w poprzednim sezonie, szczególnie w pierwszej rundzie rozbudziliśmy nadzieje kibiców na awans do IV ligi. W kolejnym chcemy grać najlepiej, jak potrafimy. W każdym meczu będziemy grać o zwycięstwo – zaznacza Artur Janus, filar obrony ŁKS-u.

Dodajmy, że w meczach kontrolnych ŁKS trzy razy wygrywał (7:2 z Victorią Ruszów, 2:1 z Promieniem Żary i 3:1 z Relaxem Grabice), raz uległ Budowlanym Lubsko, których w kolejnym sezonie nada będzie prowadził Robert Ściłba.

Piłkarze z Lubska w minionych rozgrywkach zajęli czwarte miejsce.

– W nadchodzącym chcemy być jeszcze wyżej w tabeli. Trzon zespołu zostaje – mówi R. Ściłba. – Dołączy do nas jeden zawodnik w linii ofensywnej. Zawsze trochę świeżości się przyda.

Cztery z pięciu przedsezonowych sparingów Budowlani  wygrali (1:0 z ŁKS-em Łęknica, 3:1 ze Startem Płoty,  4:2 ze Stalą Jasień). Ulegli jedynie Victorii Ruszów 3:6.

 

Unia bez Denisa

Spore zmiany również w Unii Żary Kunice. Do Cariny Gubin odszedł jej najlepszy snajper , Denis Matuszewski (57 goli). Ponadto, odeszli: Mariusz Kościesza, Rafał Ciesielski i Krystian Goc. Z kolei kapitana Pawła Karbowskiego kusi Stal Jasień, montująca mocny skład na klasę A.

Trener Jarosław Gad testował kilku nowych zawodników, m.in. dwóch Ukraińców oraz Rosjanina. 

– Cała trójka powinna być dla nas sporym wzmocnieniem. To zawodnicy na skrzydło i środek pola – mówi Jarosław Gad, grający trener Unii. 

Luki w ataku Unii ma załatać Przemysław Macierzyński. 22-latek ma już spore doświadczenie. Wychowanek Relaksu Grabice grał w drużynach młodzieżowych SMS-u Łódź i Lechii Gdańsk, a następnie seniorskiej Lechii, Miedzi II Legnica, Warty Gorzów Wlkp., a ostatnio – w Carinie Gubin. Czy zastąpi Denisa Matuszewskiego? Okaże się już wkrótce.

Nowego trenera mają również szprotawianie. Andrzeja Wilczackiego zastąpił Sebastian „Baca” Horodyski, do tej pory wieloletni piłkarz i  trener Czarnych Żagań, który w przeszłości miał epizod piłkarski w Sprotavii. W bramce Waldemara Kraskę zastąpił Adrian Sala, który również wraca do szprotawskiej drużyny po kilkuletniej przerwie. Trzon drużyny zostanie, wraz z bramkostrzelnymi Damianem Ziębą i Kalu Uche. Ten ostatni rehabilituje się po kontuzji, więc nie pojawi się na boisku w pierwszych meczach  ligowych. Do Sprotavii wrócili również: Kamil Gawron i Piotr Dykta, za to do Promienia Żary został wypożyczony Aksel Augustyniak. Z nowych twarzy są: bramkarz Mariusz Wróblewski, pomocnik Patryk Dubec i napastnik Mahmoud Mohamed Elbody.   – Nasz dział skautingu znów się popisał i znalazł prawdziwą perełkę w Egipcie – podkreśla wiceprezes klubu, Dariusz Marciniak.  – Do pełni formy po 10-miesięcznej przerwie wraca Kamil Rudak.

– Gramy o jak najlepsze miejsce w tabeli. Będę chciał przełożyć moje doświadczenie i wiedzę zdobytą do tej pory na dobrą grę i wyniki szprotawian – zapowiada trener S. Horodyski.

W dotychczasowych sparingach szprotawianie pokonali 6:2 Cargovię Kargowa i 4:2 KP Tomaszowo oraz ulegli 2:4 Czarnym Żagań.

 

Zmiany w Kado

W naszym kolejnym zespole – LZS Kado Górzyn – Karola Widerowskiego (odszedł do Tęczy Krosno Odrzańskie – red.) w roli szkoleniowca zastąpił Andrzej Michalski, do tej pory trener juniorów starszych w Promieniu Żary. Z drużyny odszedł jeden z jej liderów, Karol Łyczko, wybierając grę w Promieniu.

– Kilku podstawowych zawodników leczy  kontuzje, więc będzie nam bardzo ciężko na początku sezonu. Do drużyny dojdzie dwóch zawodników z niższych lig – z rezerw Budowlanych Lubsko i Bobrowic – mówi A. Michalski. – W poprzednim sezonie Kado zajęło dziewiąte miejsce, na pewno chcielibyśmy co najmniej powtórzyć ten wynik i spokojnie grać o utrzymanie się w lidze.

Beniaminka ligi, Moczynianka Moczyń nie stać na super transfery.

– Chcemy grać piłkarzami, którzy wywalczyli awans. Żadnej rewolucji kadrowej nie będzie, bo nie stać nas na nią – mówi Wiesław Balak,prezes żagańskiego klubu. – Wiem, że ciężko się będzie utrzymać w lidze, ale zrobimy wszystko, aby ten cel osiągnąć.

Niewykluczone, że do Moczynianki wróci jej niegdyś najlepszy napastnik, Marcin Jankowski.

– Jesteśmy po słowie z „Jankesem”. Ciągnie go na boisko, ale ciągnie go też w kościach, więc jeśli poradzi sobie  z kontuzją, jest szansa, że nam pomoże w ataku – dodaje Balak.

I tak, w najbliższą sobotę (14 sierpnia), w ramach 1. kolejki  zagrają:  Sprotavia Szprotawa – TKKF Chynowianka Zielona Góra godz. 14:00, ŁKS Łęknica – Alfa Jaromirowice 17:00, LZS Kado Górzyn – Pogoń Przyborów 17:00, Zorza Ochla – Moczynianka Moczyń Żagań 17:00, Start Płoty – Pogoń Wschowa 17:00. W  niedzielę 915 sierpnia): Unia Kunice Żary – Odra Bytom Odrzański 17:00, Arka Nowa Sól – Budowlani Lubsko 11:00, Błękitni Ołobok – Tęcza Krosno Odrzańskie 16:00.

Napisz komentarz »