REKLAMA

Zdrowie

Czwarta fala już jest!

Opublikowano 06 sierpnia 2021, autor: jb

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek, 5 sierpnia, ogłosił, że w Polsce już rozpoczęła się czwarta fala pandemii koronawirusa. Za 80 procent wszystkich zakażeń wirusem odpowiada u nas jego wariant „Delta”.

Zakażonych znów przybywa. 176 osób z pozytywnym wynikiem koronawirusa odnotowano w kraju w czwartek, 5.08. Od 20 lipca zakażonych jest powyżej 100 dziennie i ta liczba cały czas rośnie.

– Jeśli falę definiujemy od samego dołu, czyli minimum ilości zakażeń z poprzedniej trzeciej fali, to faktycznie mamy już czwartą falę w Polsce – mówił minister. 

Obecnie, oprócz zakażeń, ważna jest także liczba zaszczepionych osób i fakt, ilu chorych przebywa w szpitalach.

Obostrzenia związane z koronawirusem rząd planuje wprowadzić, gdy będzie około 1000 nowych zakażeń dziennie. Na razie nie mówi się o możliwym lockdownie, bardziej o ograniczeniach (w ilości osób przebywających np. w sklepach, kinach, itd.) w tych regionach, w których poziom zaszczepienia jest najmniejszy.

Punkt kulminacyjny zakażeń planowany jest na październik, wtedy dzienna liczba chorych może wynosić znowu 15 tysięcy. Wtedy też wariant Delta wirusa może sięgać 100 procent wszystkich zakażeń. Jak mówi A. Niedzielski, przez podanie szczepionek szacuje się jednak, że do szpitali trafi o połowę mniej osób niż w poprzedniej fali pandemii. Nie chciał też potwierdzić, że na 100 procent dzieci od września rozpoczną naukę stacjonarną w szkołach.

Coraz częściej mówi się też o podawaniu trzeciej dawki szczepionki. Minister zasugerował, że rekomendowane będą one osobom „z grup najbardziej narażonych”, ale konkrety nie padły.

A na świecie ruszyły już badania nad kolejnym wariantem wirusa – „Lambda”, także pod kątem, czy jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie wersje.

Napisz komentarz »