REKLAMA

Samorząd

Zadłuża nas na miliony, sam nie bierze kredytów

Opublikowano 06 sierpnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Andrzej Katarzyniec lubi rządzić. Ale nie za swoje i to na kredyt. O nawet 15 mln zł wzrośnie zadłużenie Żagania w ciągu najbliższych miesięcy.

Z tej puli tylko 600 tys. zł ma pójść na inwestycje, natomiast aż 900 tys. zł na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Pomysł burmistrza mają poprzeć radni na dzisiejszej sesji (piątek, 6 sierpnia).

Kolejny kredyt – w wysokości 2 mln 900 tys. zł – ma pójść na działalność spółki Arena. Drugi – w wysokości 203 tys. zł – przeznaczony zostanie na remont fontann w parku pałacowym. Pieniądze trzeba będzie oddać do końca 2024 roku.

Jeśli radni zgodzą się na zaciągnięcie nowego kredytu, dług miasta na koniec roku wyniesie 16 mln 841 tys. zł.

I to nie koniec

Radny Ireneusz Szaniawski pytał (na komisji 4.08) burmistrza, ile planuje wziąć kredytu na budowę przedszkola w rejonie ul. Żarskiej i Jarzębinowej?

– Liczymy, że 8, a może nawet 10 mln zł – odparł burmistrz A. Katarzyniec. – W tej chwili materiały i usługi zdrożały o 30-60 procent. Firmy są zawalone robotą, cenią się. Przez to nie mogliśmy rozstrzygnąć konkursu na przebudowę ulicy Jarzębinowej, bo firmy zaproponowały dużo wyższe kwoty, niż zaplanowana na ten cel. Podobny problem mamy z budową pumptrucka.

Burmistrz musi zaciągnąć kolejny kredyt najpóźniej w przyszłym roku, bo z budową przedszkola trzeba zdążyć do końca 2022 roku. Urzędnicy przeznaczyli na to 4 mln zł z tarczy antykryzysowej. To kropla w morzu potrzeb, bo wedle kosztorysu, cała inwestycja kosztować będzie 11,7 mln zł.

Ma rozmach

A dodajmy, że oprócz przedszkola, burmistrzowi marzy się budowa nowego cmentarza i drogi dojazdowej do strefy przemysłowej przy ul. Wurtha. Publicznych pieniędzy burmistrz nie boi się wydawać lekką ręką i na nasze konto się zadłuża. Tymczasem A.Katarzyniec umie liczyć swoje pieniądze i sam niechętnie sięga po kredyty. W oświadczeniu majątkowym za ubiegły rok nie ma… ani złotówki zadłużenia. Za to z pensji burmistrzowskiej zarobił 137 tys. zł, do tego 48 tys. zł z wynajmu nieruchomości.

Napisz komentarz »