REKLAMA

Samorząd

Taniej, ale czy lepiej?

Opublikowano 06 sierpnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Od 1 września finansami, sprawami kadrowymi i zamówieniami publicznymi w żagańskich szkołach i przedszkolach oraz żłobku zajmie się Centrum Usług Wspólnych.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec kopiuje pomysł burmistrza Szprotawy, którego zaprosił (4.08) na środowe posiedzenie komisji w Radzie Miasta, aby ten przekonał radnych.

– Centrum Usług Wspólnych działa u nas od dwóch lat. Służy konsolidacji usług, daje wymierne oszczędności – podkreślił burmistrz Mirosław Gąsik. – Dzięki CUW mamy bieżącą kontrolę nad sytuacją w szkołach.

Radna Danuta Kozłowska dopytywała, ile miasto uzyska rocznie oszczędności na scentralizowaniu zadań, które do tej pory musiała realizować dyrekcja każdej ze szkół.

– Na samych kosztach płac administracji zaoszczędziliśmy w ciągu roku 75 tys. zł 211 zł. Wraz z centralizacją zamówień publicznych dla szkół to ponad 100 tys. zł – wyliczała wiceburmistrz Szprotawy, Dorota Grzeszczak, która tworzyła CUW. – Centrum to swego rodzaju biuro rachunkowe w oparciu o finanse publiczne, bez wpływu na politykę kadrową czy finansową szkoły. Dzięki temu pomysłowi dziś do subwencji oświatowej dokładamy tyko 30 procent, a nie 47 procent.

Bez zwolnień

Czy na takie oszczędności może liczyć Żagań, tym bardziej, że urzędnicy zapewniają, że zwolnień w szkołach nie będzie? Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta, zapewnił, że tak.

– Do tej pory zatrudniamy firmy zewnętrzne do usług komputerowych, co wychodzi drożej niż etat własnego informatyka. Dyrektorzy muszą zatrudniać księgowych na umowę zlecenie, w przypadku gdy księgowa jest na zwolnieniu czy urlopie – mówił naczelnik. – Mamy tylko dwie kadrowe we wszystkich żagańskich szkołach, w części szkół sprawy kadrowe prowadzą pracownicy zatrudnieni w sekretariatach.

Krugły przekonywał, że stworzenie w CUW dwóch etatów kadrowych, dwóch księgowych, jednego pracownika kasowego i jednego informatyka, zamiast zatrudniania firm zewnętrznych, przyniesie oszczędności.

– Podobnie jak centralizacja zamówień publicznych usług i materiałów dla wszystkich jednostek podległych miastu – zaznaczył.

Radny Tomasz Maciejak dopytywał, czy dyrektorzy szkół będą zależni od kierownika CUW i czy będzie on miał wpływ na organizację pracy i zatrudnianie kadry w szkołach. Radny Ireneusz Szaniawskichciał wiedzieć, czy powstanie centrum nie oznacza redukcji etatów w szkołach i przedszkolach.

Krugły zapewnił, że zwolnień nie będzie.

– Nikt nie straci pracy, nawet będziemy musieli uzupełnić kadrę CUW. Zatrudnieni w księgowości i kadrach zostaną przeniesieni do CUW. Na razie na trzy miesiące, zgodnie z kodeksem pracy – odparł.

Czy później będzie wybór pomiędzy zwolnieniami a oszczędnościami?

Napisz komentarz »