REKLAMA

Kultura, Oświata

Przeniosą przedszkolaków do szkoły

Opublikowano 06 sierpnia 2021, autor: jb

Nie będzie konkursu na dyrektora Przedszkola nr 5 w Żaganiu. Z końcem sierpnia z tej funkcji rezygnuje Anna Dziadkowiak. Samodzielne przedszkole już nie będzie funkcjonować.

– Mamy trochę inny plan na to przedszkole. Chcemy utworzyć Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 5. W jego skład wejdą Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Przedszkole nr 5 – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Zespół miałby rozpocząć pracę już od września. Naczelnik sugeruje też, że taki pomysł zrodził się ze względu na zły stan techniczny przedszkola i ma być to przygotowanie do ewentualnego szybkiego przeniesienia dzieci do budynku szkoły.

– Obawiamy się sytuacji, że sanepid, straż pożarna albo nadzór budowlany zamkną nam ten budynek. Przedszkole powstało ponad 40 lat temu, a planowane użytkowanie było na 12-15 lat – mówi naczelnik.

 

Szkoła nie jest w centrum miasta

Pomimo powołania Zespołu, od nadchodzącego roku szkolnego dla uczniów i przedszkolaków ma się jeszcze nic nie zmienić.

– Przedszkole nr 5 to jest centrum miasta, a szkoła jednak trochę na uboczu, więc to jest dłuższa droga na dowiezienie dziecka rano. Bierzemy pod uwagę, że to może być dla rodziców niewygoda – mówi M. Krugły.

Przedszkole nr 5 ma dwie siedziby. Do szkoły docelowo miałaby zostać przeniesiona ta główna – z ul. Wałowej, która jest w centrum miasta. Tutaj są 4 grupy przedszkolaków. Dzieci pozostałyby za to w drugim budynku – przy ul. Piłsudskiego, gdzie są dwie grupy. Szkoła Podstawowa nr 5 jest na ul. Nocznickiego, oddalonej od centrum.

Dla przedszkolaków w SP nr 5 przygotowane jest całe piętro.

– W szkole jest tyle miejsca, że trzy dodatkowe grupy spokojnie możemy tam przenieść. Mamy także wolne miejsca w pozostałych przedszkolach. Chcielibyśmy, żeby na starych zasadach dzieci chodziły na zajęcia jeszcze przez kolejny rok. Nie chcemy teraz na siłę nikogo przenosić, będziemy mieli rok na spokojne wytłumaczenie i wyjaśnienie wszystkich spraw rodzicom i pracownikom – mówi M. Krugły.

Napisz komentarz »