REKLAMA

Samorząd

Czy się stoi, czy się leży, dieta się należy

Opublikowano 06 sierpnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Choć sesje w powiecie żagańskim odbywają się rzadko i nie należą do długich, tylko najwytrwalsi zostają na obradach do końca. Ci, którzy wymykają się wcześniej, i tak zgarną dietę.

Po blisko rocznej przerwie, radni zebrali się na pierwszej stacjonarnej sesji. Do tej pory uczestniczyli w nich zdalnie, często z domów. We wtorek, 27 lipca, mieli do podjęcia 11 uchwał.

Kilku radnych salę opuściło już po dwóch godzinach. Pilniejsze sprawy mieli do załatwienia: Leon Cuprych, Cecylia Brodzińska, Piotr Ciołka i Tomasz Hucał. Natomiast na sesję w ogóle nie przyszli: Artur Niezgoda, Jerzy Bielawski i Justyna Socik.

Tym sposobem, do ostatniego punktu „wolne wnioski i sprawy różne” zostało tylko 12 najwytrwalszych. Nie spodobało się to radnemu Jackowi Grzelakowi, bo miał kilka spraw do poruszenia, a musiał mówić do pustych krzeseł. Proponował, aby następnym razem sesje organizować lepiej.

– Jeśli jest dłuższy porządek obrad, to zwołujmy je trochę wcześniej, bo dzisiaj jest mi przykro. Sala opustoszała, nie wiadomo do kogo mówimy – wytknął Grzelak. I dorzucił: – Pierwszy raz się spotykamy po tak długim czasie i z niepokojem patrzę, jak co godzinę czy co 5 minut wychodzi jakiś radny.

Grzelak zaproponował, aby podzielić punkt „Wnioski i sprawy różne” na dwa osobne.

– Jak mówi ustawa, wniosek to jest wniosek. To podstawowe narzędzie, jakie przysługuje radnemu – skwitował.

Takim to dobrze!

Dodajmy, że sesje radnych powiatu żagańskiego należą do najrzadszych i najkrótszych w regionie. Za to diety są najwyższe wśród wszystkich samorządów. I tak, dieta szeregowego radnego wynosi 1 tys. 449 zł, szefowie komisji kasują po 1 tys. 735 zł. Dieta przewodniczącego Rady Powiatu wynosi 2 tys. 254 zł, zastępcy dostają po 2 tys. 39 zł. Wynagrodzenie wiceprzewodniczących komisji wynosi 1 tys. 485 zł, a nieetatowych członków zarządu powiatu – 2 tys. 165 zł.

I najważniejsze – za opuszczenie sesji w trakcie obrad radni nie mają potrącanej diety, jeśli zgłoszą to przewodniczącemu. Takim to dobrze!

Napisz komentarz »