REKLAMA

Wasze sprawy

Zaradni ochotnicy

Opublikowano 13 sierpnia 2021, autor: jb

Jeszcze w tym roku nowy wóz bojowy otrzymają strażacy z OSP Zimna Brzeźnica (gm. Niegosławice).

Za 847 tys. 470 zł dostarczy go spółka „Wawrzaszek  ISS” z Bielska Białej. Będzie to samochód ratowniczo-gaśniczy typu średniego, z napędem 4×4, ze zbiornikiem na 4 tysiące litrów wody.

– Na nasze tereny potrzebny jest większy zbiornik niż standardowy na 2,5 tys. litrów – mówi Henryk Inglot, naczelnik OSP Zimna Brzeźnica. – To będzie piękne nowe auto, wyprodukowane w 2021 roku. Od momentu podpisania umowy jest 60 dni na jego dostarczenie. Spodziewamy się tego samochodu w połowie października albo na początku listopada – dodaje.

Do przetargu na dostarczenie samochodu wystartowała tylko jedna firma.

– Patrząc na podwyżki w kraju, myślę, że udało się je zdobyć w rozsądnych pieniądzach. Gmina z budżetu będzie musiała dołożyć około 50 tys. zł. Nie wszystkie jednostki w województwie dostały pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Komendy Głównej, a nam się udało zdobyć prawie 800 tys. zł – mówi naczelnik.

OSP Zimna Brzeźnica obecnie ma auto bojowe z 1975 roku i właśnie to jest wyznaczone do wymiany. Oprócz niego jest jeszcze Jelcz z 2007 roku oraz ford do ratownictwa technicznego z 2009 roku.

– Nie można w nieskończoność bazować na starych autach. Jeżeli komuś coś się wydarzy, a my jesteśmy w stanie szybko dojechać, to on dostanie pomoc. A jak mamy jechać starym gratem i myśleć, czy dojedziemy, to zupełnie inna rzeczywistość. W gminie odległości są duże – mówi H. Inglot.

Napisz komentarz »