REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Odsyłani z kwitkiem

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Mają skierowanie na badanie tomografem. I są odsyłani z kwitkiem z żagańskiego szpitala. – Dla kogo kupili ten tomograf? – pytają oburzeni pacjenci.

Tym, że żagański szpital doczeka się własnego tomografu, starosta Henryk Janowicz chwalił się od roku. Starostwo dostało na niego spore dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, z kolei na wyposażenie nowej pracowni obsługującej urządzenie zrzuciły się wszystkie samorządu powiatu żagańskiego. Z publicznych pieniędzy. Tomograf kosztował ok. 1,3 mln zł, wyposażenie – kolejne pół miliona.

Choć urządzenie zostało zamontowane w pomieszczeniu na najniższej kondygnacji szpitala już w marcu, to mieszkańcy mający skierowanie na badanie tomografem są odsyłani z kwitkiem i kierowani np. do szpitala w Żarach. Dlaczego?

– Badania tomografem zaczęliśmy już od 13 kwietnia, ale jedynie dla pacjentów z naszych oddziałów. Głównie – chorych na Covid. Dopóki nie będziemy mieli umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie możemy świadczyć usług dla osób, które mają skierowanie na takie badanie od lekarzy – wyjaśnia Jacek Wąsik, kierownik żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego. – Niedawno NFZ rozstrzygnął konkurs na takie świadczenia. W najbliższym czasie podpisze z naszym szpitalem umowę i będziemy mogli badać wszystkich mieszkańców, którzy mają skierowanie na tomograf, czy to klatki piersiowej, głowy czy innych części ciała. Takie świadczenia ruszą już 9 sierpnia- obiecuje.

Jak zaznacza technik – radiolog Wiesław Przybylski, obecnie z badań tomografem korzysta dziennie średnio 3 pacjentów ze szpitalnych oddziałów, głównie – pulmonologii.

Starosta… tez czeka!

Starosta H. Janowicz uspokaja: – Wiemy, że szpital ma uruchomić takie świadczenia od sierpnia, więc proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Sam mam takie skierowanie na tomograf i też czekam – mówi.  – Już słyszałem plotki, że tomograf, który kupiliśmy dla żagańskiego szpitala, trafił do Żar, co jest kompletną bzdurą. Tomograf jest naszą własnością i nikt nie może go wywieźć. Chyba, że mnie wywiozą.

Napisz komentarz »