REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Czwarta fala jest pewna

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Jesienią COVID-19 znów uderzy. Lekarze nie mają wątpliwości, czeka nas czwarta fala epidemii.

Zdaniem lek. med. Michała Sutkowskiego, czwartej fali pandemii COVID-19 nie da się uniknąć.

– Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy to się stanie. Na początku września czy nawet pod koniec sierpnia będziemy mieli dużą falę zakażeń, natomiast skala jest bardzo trudna do określenia. Dużo zależy od szczepień – mówi lek med. M. Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych. – Czwarta fala pandemii jest nieuchronna, choć już nie w takiej skali jak poprzednie – dodaje.

Zdaniem lekarza, pomóc mogłoby masowe szczepienia.

– Ważne, żeby się szczepili wszyscy, bo w każdej grupie wiekowej jest duży odsetek osób jeszcze niezaszczepionych. Musimy być odpowiedzialni jako jednostki i społeczeństwo. Jeżeli nie zaszczepimy się w odpowiedniej liczbie, to w kimś z nas powstanie następna zła odmiana wirusa i wtedy dopiero będzie problem – przestrzega M. Sutkowski.

Kolejna fala wzrostu zachorowań na COVID-19 związana będzie z wystąpieniem wariantu Delta.

– Za czwartą falę w największej mierze ma odpowiadać wariant Delta koronawirusa. Obecnie w Polsce jest on stwierdzany w 30-40 % próbek sekwencjonowanych w laboratoriach. – wyjaśnia lekarz. I jeszcze raz apeluje: – Szczepmy się, to jedyny sposób na zatrzymanie epidemii. Jeżeli uda nam się osiągnąć odporność populacyjną, będziemy stosunkowo bezpieczni, a nasze życie społeczne wróci do normy.

komentarz »
  1. ja 11 sierpnia 2021 23:53 - Odpowiedź

    same asy w tych żarskich szpitalach i przychodniach

Napisz komentarz »