REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Jest ściernisko, ale będzie Wersal

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Pałac w Dłużku lata świetności ma już dawno za sobą. Janusz Dudojć, burmistrz Lubska, marzy o stworzeniu w nim Centrum Kultury i Dziedzictwa Regionalnego. Czy to aby nie marzenia ściętej głowy?

Burmistrz Lubska postanowił przejąć od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dawny pałac w Dłużku razem z otaczającą go ziemią, który przez lata funkcjonował jako PGR. Władze gminy wymyśliły, że w pałacu powstanie Centrum Kultury i Dziedzictwa Regionalnego.

–  To są lubskie skarby i nasze dziedzictwo. Nie możemy tego tak pozostawić. W dzieciństwie często tam przebywałem, nie mogę patrzeć, jak pałac niszczeje – mówi J. Dudojć. – Agencji pałac jest niepotrzebny i tak nie będą w stanie go wyremontować, a my mamy szansę o to zawalczyć. Planuję, że to centrum będzie bazą hotelową i gastronomiczną. Chcemy zagospodarować park i stworzyć muzeum. Będzie ogród i zwierzęta. Stawiamy na turystykę i ekologię. Chcę połączyć pałac ścieżką rowerową z zalewem Karaś – fantazjuje burmistrz.

Pieniądze na inwestycję burmistrz zamierza pozyskać z funduszy zewnętrznych.

– Jest Polski Ład i programy dla gmin, w których były PGR-y. Pałac jest też cenny historycznie ze względu na to, że urodziła się w nim Augusta, córka księcia Schleswig-Holstein Fryderyka VIII i Adelajdy, córki Ernesta Chrystiana Karola IV, księcia von Hohenlohe-Langenburg, ostatnia cesarzowa Niemiec, więc uważam, że możemy się też starać o pozyskanie funduszy z programów, jakie mają Niemcy – wylicza J. Dudojć.

A koszty będą niemałe. Gołym okiem widać, że pałac w Dłużku – eufemistycznie mówiąc – nie jest w najlepszym stanie.

– Ciężko teraz mówić o kosztach, bo jeszcze nie mamy kosztorysu, ale wszystko jest do zrobienia – zapewnia burmistrz.

Pożyjemy, zobaczymy.

Napisz komentarz »