REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będą nowe bloki

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: nk

Ruch na żarskim rynku nieruchomości jest duży. Inwestorzy starają się o uzyskanie nowych pozwoleń, bo chcą budować kolejne bloki.

– Prowadzimy wiele postępowań o wydanie warunków zabudowy na budynki wielorodzinne i jednorodzinne w różnych częściach miasta – mówi Marek Iwlew, naczelnik wydziału nieruchomości w żarskim Urzędzie Miasta.

Najnowszym pomysłem jest budowa bloku wielorodzinnego przy ul. Strzelców naprzeciwko Łużyckiego Centrum Medycznego. Jest to co prawda dopiero wstępny etap inwestycji, ale już teraz strony postępowania mogą zgłaszać swoje uwagi do prowadzonego przez urzędników postępowania. Na tym etapie określane są ogólne warunki, jakie musi spełnić planowana inwestycja. Dopiero kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które wydaje Starostwo Powiatowe. Wtedy można poznać już konkretny kształt inwestycji, bo inwestor musi przedstawić projekt budowlany.

Dużo mniej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Żarach średni czas budowy budynku wielorodzinnego wynosi około 4 lat. Tylko w 2020 roku w mieście oddano do użytku 89 mieszkań, co stanowi 2,4 mieszkania na 1 tys. mieszkańców. Dla porównania w Żaganiu powstaje średnio 1 mieszkanie na 1 tys. mieszkańców, a w Zielonej Górze – ponad 10 mieszkań na 1 tys. mieszkańców. To oznacza, że w Żarach buduje się niemal 5 razy mniej mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców niż w Zielonej Górze i ponad 2 razy więcej niż w Żaganiu.

Napisz komentarz »