REKLAMA

Komunikacja

Trasa o znaczeniu obronnym

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Modernizacja drogi z Żagania do granic powiatu w kierunku Świętoszowa kosztować będzie ponad 74 mln zł. Za remont zapłaci Ministerstwo Obrony narodowej.

Pierwotnie inwestycja finansowana w całości z funduszu na drogi o znaczeniu obronnym przez Ministerstwo Obrony Narodowej miała kosztować ok. 56 mln zł. Po przetargach okazało się, że ta kwota nie będzie wystarczająca. W sumie MON dołoży do niej kolejnych ok. 18 mln zł. 

Inwestycja obejmuje remont nawierzchni o długości 11 kilometrów, od ul. Żelaznej w Żaganiu, przez Trzebów i Rudawicę, aż do końca powiatu, a także przebudowę czterech mostów. Mostami zajmie się spółka Nowak Mosty z Dąbrowy Górniczej. Za 29 mln 235 tys. zł przebuduje ten na Żelaznej, za 26 mln 649 tys. zł – dwa kolejne, w Trzebowie i Rudawicy. Nawierzchnię za 11 mln 174 tys. zł wyremontuje Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych  z Jeleniej Góry.

– Zadanie zostanie zrealizowane do końca 2023 roku, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Firmy mają 7 miesięcy na opracowanie projektu – mówi starosta Henryk Janowicz, który ma nadzorować inwestycję finansowaną przez MON.

Na wtorkowej sesji Rady Powiatu (27.07.) radny Paweł Chylakdociekał, dlaczego roboty budowlane ruszą dopiero w przyszłym roku, a nie – jak zapowiadano – jeszcze w tym.

Sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka, opóźnienia tłumaczyła zmianą ustawy o zamówieniach publicznych, do jakiej doszło w trakcie przygotowania procedur przetargowych.

 – Ponadto, jedna z firm złożyła odwołanie od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej, co wydłużyło procedury o dwa miesiące – zdradziła I. Hryniewiecka. – Z kolei tak potężna zmiana wartości inwestycji wynika z podwyżki cen materiałów budowlanych. Przede wszystkim – stali, której cena wzrosła o 300 procent, a stal będzie wykorzystywana do przebudowy mostów. 

Napisz komentarz »