REKLAMA

Gospodarka

Wybudują farmę na 40 hektarach

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: bj

Setki paneli, magazyn energii i wielka moc – takie plany ma firma, która robi przymiarki do budowy farmy fotowoltaicznej w Olbrachtowie (gmina Żary).

Do budowy farmy fotowoltaicznej w Olbrachtowie przymierza się „Farma F7” sp. z o. o. z Katowic. Moc farmy została określona na 50 MW, co powoduje, że firma musi postarać się o tzw. decyzję środowiskową, która stwierdza, czy inwestycja nie będzie w znaczący sposób  negatywnie wpływać na środowisko.

– Wniosek w tej sprawie wpłynął 12.07., a postępowanie zostało wszczęte 20.07. – informuje Edyta Ciecierska, sekretarz gminy Żary.

Z dokumentów wynika, że pod farmę mają zostać wykorzystane 4 działki o łącznej powierzchni ponad 56 hektarów, z czego pod samą farmę 41 ha. Teren znajduje się na końcu wsi, przy drodze w kierunku autostrady i Przewozu. Stanie tu 125 tys. polikrystalicznych paneli. Do wyprodukowania 1 MW potrzeba ok. 2 tys. 500 paneli. Do tego pojawi się 25 stacji transformatorowych, znajdą się tu też inwertery (przetwornice mocy zmieniające prąd stały na przemienny) i magazyn energii o mocy do 10 MW i pojemności do 50 MWh. Całość ma zostać ogrodzona i będzie monitorowana.

Ma być ekologicznie

Inwestor deklaruje, że w porównaniu z tradycyjną metodą produkcji energii elektrycznej z węgla, farma wygeneruje o ponad 41 tys. ton dwutlenku węgla mniej.

Urząd Gminy już przesłał wniosek o opinię do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Sanepidu i spółki Wody Polskie. Te są niezbędne, by wydać decyzję środowiskową.

Stronami w postępowaniu prowadzonym przez gminnych urzędników są właściciele nieruchomości znajdujących się po sąsiedzku, w odległości 100 m od granic działek, na których stanie farma. Przysługuje im prawo wglądu w akta, a także składania wniosków.

Napisz komentarz »