REKLAMA

Samorząd

Na piece i kominy

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

135 tys. zł otrzyma na najpilniejsze remonty budynków komunalnych żagański Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

ZGM dostał w tym rok dotację od Urzędu Miasta w wysokości 1 mln 69 tys. zł, ale wszystkie te pieniądze poszły na remonty we wspólnotach mieszkaniowych, w których Zakład ma swoje lokale. Na najbliższej sesji Rady Miasta (6 sierpnia) radni zdecydują, czy przekazać kolejne 135 tys. 754 na najpilniejsze remonty w budynkach, w których ZGM ma sto procent udziałów.

– Jak co roku, wnioskowaliśmy do burmistrza o dodatkowe pieniądze, potrzebne na przebudowę pieców kaflowych, wymianę instalacji, drzwi czy okien – mówi „Regionalnej” Bogdan Fryze, dyrektor ZGM-u.

Za te 135 tys. zł uda się przebudować 12 pieców kaflowych i trzonów kuchennych, dopłacić mieszkańcom do wymiany instalacji elektrycznej w 6 lokalach, wymienić 55 metrów kw. stolarki okiennej drewnianej na nową, z tworzywa sztucznego. Pieniądze pójdą również na dopłatę do przemurowania kominów w budynku socjalnym przy Placu Orląt Lwowskich 5.

– Mam informację od burmistrza, że to nie koniec wsparcia z miasta. Po wakacjach być może dostaniemy jeszcze jakąś pulę na najpilniejsze remonty – dodaje dyrektor.

Dodajmy, że z roku na rok kurczy się zasób mieszkaniowy ZGM-u. Z 1.190 mieszkań komunalnych tylko 166 znajduje się w budynkach, które w stu procentach są własnością ZGM-u. Pozostałe 1.024 mieszkania znajdują się w 329 budynkach, w których powstały wspólnoty.

– Większość komunalnych budynków wymaga gruntowych remontów. Z uwagi jednak na bardzo niskie wpływy z najmu lokali, spowodowane ich niewielką ilości oraz niskim stanem, nie mamy możliwości przeprowadzania remontów z przychodów czynszowych, stąd bazujemy na dotacjach z miasta – dodaje Fryze.

Napisz komentarz »