REKLAMA

Samorząd

Działka za szkołę

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Większość radnych powiatu żagańskiego opowiedziała się za oddaniem gminie Szprotawa szprotawskiego ogólniaka. Pomysł krytykowali radni z opozycji, zarzucając pośpiech i brak debaty na ten temat.

Przejąć prowadzenie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie chciał burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik, mimo, iż jego gmina ma ponad 60 mln zł zadłużenia. I to już za miesiąc, od 1 września br. To na rękę zagańskiemu staroście Henrykowi Janowiczowi, któremu brakuje pieniędzy na utrzymanie szkół  w powiecie i chce się pozbyć tych najmniej rentownych. Tydzień temu, na sesji radni z gminy Szprotawa zgodzili się na przejęcie ogólniaka. We wtorek, 27 lipca podobną uchwałę podjęli radni z powiatu.

Wiedzą jak wyciskać subwencję

Obecny na sesji burmistrz Szprotawy przekonywał radnych do oddania szkoły gminie. Podkreślał, że przejmując ogólniak, chce połączyć cały system oświaty w Szprotawie. Zapewniał, że tak zatrzyma ucieczkę młodzieży z miasta po skończeniu szprotawskich podstawówek do szkół średnich w ościennych powiatach.

 – Jeśli chodzi o subwencję oświatową, powiat został bardziej dotknięty niż gminy. Jeśli chodzi o przejęcie szkoły powiatowej, to jako gmina postanowiliśmy być prekursorem na tych terenach – starał się przekonać wszystkich radnych do swojego pomysłu burmistrz Gąsik.

– Potrafimy  i wiemy jak wycisnąć subwencję oświatową do ostatniej kropli. Podołamy finansowo utrzymaniu szkoły – wtórowała mu wiceburmistrz Szprotawy, Dorota Grzeszczak.

Dużo wątpliwości

Gąsikowi nie udało przekonać radnych z opozycji starosty.  Krytykowali pośpiech w przekazaniu szkoły i brak analizy wydatków starostwa na szkołę.

Radny Paweł Chylak dociekał, co będzie z obsługą kadry i księgowymi, gdy szkołę przejmie od 1 września gmina? Wytykał, że radni gminy Szprotawa wyrazili zgodę na przejęcie liceum na tydzień przed sesją powiatu, na której mieli o tym zadecydować radni powiatu. – Jaką gmina Szprotawa miała podstawę prawną, aby przejąć szkołę? Najpierw powinna być uchwała Rady Powiatu – podkreślił Chylak.

 Radny Zbigniew Białkowski w proponował zdjąć uchwałę z porządku obrad. Wytykał staroście, że stawia radnych pod ścianą.  – To powiat zgodnie z ustawą odpowiada za prowadzenie szkół średnich. I nie ma powodu, aby przekazywał tę szkołę gminie – zaznaczył Białkowski. – Rozmawialiśmy o tym dopiero na komisji, dzień przed sesją, która odbywa się w wakacje, kiedy szkoły nie funkcjonują, nie ma uczniów, rodziców i nauczycieli. Te działania są dla mnie dziwne. Tym bardziej, że powiat ma środki na działalność liceum do końca tego roku. W Szprotawie na temat przejęcia szkoły odbyła się debata, a dlaczego u nas nie było takiej? Nie wiemy, ile powiat zaoszczędzi przekazując szkołę. Dlaczego ten pośpiech? Co nagle, to po diable.

 

Barter. Działka za szkołę

Białkowski dociekał, czy gmina pokryje powiatowi koszty za zniszczenie szkolnego wyposażenia. Głosu na sesji w ogóle nie zabrała  wicestarosta Anna Michalczuk, odpowiedzialna w powiecie za oświatę. Wyręczył ją etatowy członek zarządu, Roman Śliwiński. – Jeżeli pan wypożycza narty, to pan płaci z ich zniszczenie. To wyposażenie powiatu, więc rekompensata się należy dla powiatu – odparł Śliwiński.

W zamian za szkołę, gmina Szprotawa przekazuje w ramach rekompensaty działkę w Wiechlicach,  o powierzchni 3,7 ha. I tu radni z opozycji mieli wątpliwości. Pytali, jaka jest wartość szkolnego budynku z gruntem a jaka – działki w podszprotawskiej wsi?

Śliwiński poinformował, że biegły wycenił szkolny budynek z działką na 4 mln 524 tys. zł. Za to działką w Wiechlicach jest warta 646 tys. zł.

– Co stanie się z działką, gdy Szprotawa zrezygnuje z powadzenia szkoły? Czy powiat będzie musiał ją zwrócić? – dociekał radny Piotr Kowalski.

Radca prawny starostwa zapewniał, że działkę powiat przejmie od gminy bezpłatnie, na własność.  Ogólniak będzie więc szprotawskiej gminy już od 1 września br. Na zasadzie porozumienia starostwo przekaże gminie subwencję oświatową od rządu, jaką dostaje w transzach co miesiąc.

Napisz komentarz »