REKLAMA

Gospodarka

Zadłużają się po uszy

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Na kolejne 10 mln zł zadłuży się żagański starosta. Pieniędzy brakuje na szkoły i remonty.

Starosta żagański  Henryk Janowicz się przeliczył, planując budżet na ten rok. Do tego stopnia, że powiat musi wziąć potężny kredyt. Starosta zakładał 80-procentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych do modernizacji drogi ze Szprotawy do Śliwnika. Powiat otrzymał raptem połowę wartości inwestycji, która ostatecznie, po przetargu wyniesie 7 mln 708 tys. zł.  Również mniej dostał od gmin Małomice oraz Szprotawa, które zamiast po ponad pół miliona złotych, deklarują po 250 tys. zł. Razem brakuje więc ponad 3 mln 249 tys. zł. Ratunkiem na załatanie ogromnej dziury w budżecie ma być emisja obligacji w wysokości 10 mln zł.

Nie muszą się spowiadać

Radni podjęli uchwałę w tej sprawie (27 lipca).  Powiat wyemituje obligacje na  6,5 mln zł w tym roku, pozostałe 3,5 mln zł – w przyszłym.

 – Jakie było uzasadnienie zmniejszenia dofinansowania do drogi 1063F, czyli relacji Szprotawa  – Śliwnik? – dociekał radny Paweł Chylak.

– Próbowaliśmy się dowiedzieć w Urzędzie Wojewódzkim, ale odpowiedzieli, że nam nie podadzą kryteriów, wedle których przydzielali wysokość dofinansowania. Dodali, że nie będą się nam spowiadać – powiedziała sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka.  – Przetarg i tak dobrze poszedł, bo 1 mln zł mniej, niż zakładaliśmy w budżecie. Planowaliśmy  8 mln 939 tys. zł, tymczasem najtańsza oferta wyniosła 7 mln 708 tys. zł – ratował się starosta Henryk Janowicz.

Niedoszacowane szkoły

Pieniądze pójdą również na załatanie dziury w oświacie. Mimo pandemii i działalności szkół średnich „na pół gwizdka”.  Niedoszacowanie wydatków w powiatowych szkołach wynosi aż 1 mln 262 tys. zł. Dodatkowe 118 tys. zł trzeba dołożyć do świadczeń dla rodzin zastępczych. Powiat planował też wyższe o 320 tys. zł wpływy ze sprzedaży mienia. Ponadto 3,3 mln zł z emisji obligacji pójdzie na wykup obligacji wyemitowanych w poprzednich latach.

Wliczając nowe zadłużenie, na koniec tego roku dług powiatu sięgnie 18 mln 750 tys. zł. Tyle, że w przyszłym roku będzie on wyższy o kolejne 3,5 mln zł (emisja następnych obligacji).  Te pieniądze z kolei przeznaczone zostaną na dwie kolejne inwestycje – wycenianą na 2 mln 161 tys. zł termomodernizację budynku żagańskiego ogólniaka oraz siedziby starostwa (1 mln 169 tys. zł).

Sam wykup nowych obligacji jest planowany w latach 2027-32. – Co roku, przez pięć kolejnych lat chcemy wykupywać obligacje za sumę 2 mln zł.  Zobaczymy jeszcze, jaką marże zażyczy sobie bank. Trzeba jednak zakładać, że będzie ona znacznie wyższa, niż obecnie – nie ma złudzeń skarbnik powiatu, Elżbieta Bielecka.

Napisz komentarz »