REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Deszczowy ogród

Opublikowano 30 lipca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Caritas w Tuplicach na co dzień zajmuje się pomaganiem innym w potrzebie. W to wpisuje się również dbanie o środowisko.

Członkowie Tuplickiego koła Caritas postanowili zrobić przy swoim kościele deszczowy ogród.

– W całej diecezji Caritas realizuje projekty ekologiczne. Ich inspiracją jest encyklika „Laudato Si`” papieża Franciszka poświęcona trosce o środowisko naturalne człowieka – mówi Irena Grubizna, wiceprzewodnicząca koła w Tuplicach. – Na realizację projektu otrzymaliśmy 12 tys. 500 zł – dodaje.

W akcję zaangażowało się wielu mieszkańców Tuplic, którzy chcieli, by przy ich kościele było pięknie i ekologicznie. Dzięki pracy własnych rąk wielu osób powstał tu ogród deszczowy.

– To projekt ekologiczny polegający na pozyskiwaniu wody deszczowej poprzez specjalistyczne podłączenie rynien z układem hydraulicznym, który będzie nawadniał specjalne wybrane rośliny – wyjaśnia I. Grubizna i wylicza. – W naszym ogrodzie zasadziliśmy m.in. krzewy dereni, liliowce, kosaćce, turzyce, fiołki, zawilce czy wierzby japońskie.

Pomysł zrodził się po spotkaniu w siedzibie diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze, a konkrety podpowiedziało życie. Chociażby widoczna w kościele wilgoć.

? System odwodnieniowy przy naszej parafii był w złym stanie i postanowiliśmy coś z tym zrobić, a przy tym zwiększyć bioróżnorodność przy kościele. Z pomocą przyjaciół powstał projekt, który podpatrzyliśmy w internecie. Przyznam szczerze, że na początku nie mieliśmy zielonego pojęcia, jak się do tego zabrać, ale z czasem zobaczyliśmy, że to był strzał w dziesiątkę – podkreśla pani Irena. – Oczywiście było po drodze mnóstwo problemów, ale dzięki opatrzności Bożej i otwartości wielu osób udało nam się zrealizować wszystko do końca. Oczywiście po głowie chodzą nam już nowe pomysły, chcemy zrobić przy parafii zielone ściany. Mam nadzieję, że nasza parafia stanie się inspiracją dla innych – dodaje.

Do działania nie trzeba było nikogo długo namawiać.

? Trzeba pomagać ludziom ubogim, ale też troszczyć się o nasz wspólny dom, jakim jest ziemia, na której żyjemy ? podkreśla Kazimiera Nowoświat, wolontariuszka Caritas.

Napisz komentarz »