REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pożar w Swiss Krono

Opublikowano 23 lipca 2021, autor: bj

Do pożaru w Swiss Krono w niedzielę,18.07., ruszyły trzy zastępy żarskich strażaków.

Wezwanie do pożaru w Swiss Krono strażacy otrzymali kilka minut przed godz. 16.

– Do pożaru doszło w przewodzie odprowadzającym opary olejowe z prasy – informuje st. sekc. Dawid Lewandowski z Komendy Powiatowej PSP w Żarach.

Takie sytuacje w Swiss Krono przez strażaków traktowane są z najwyższą powagą, dlatego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej wyjechały aż trzy wozy.

O sprawę pytamy w firmie Swiss Krono.

– Iskry zostały wykryte przez czujniki przeciwpożarowe na linii płyt MDF o godz. 14.50 we wnętrzu urządzenia podającego surowiec do produkcji. Automatycznie zadziałał system zabezpieczający, który wodą zalał zagrożony odcinek instalacji, gasząc i tłumiąc wykryte iskry. Wyłączona została też linia produkcyjna – zapewnia Jarosław Masina, kierownik działu marketingu i rzecznik prasowy.

Interwencja strażaków była niezbędna.

– Zgodnie z procedurami, została wezwana Straż Pożarna w celu sprawdzenia specjalistycznym sprzętem pod kątem potencjalnego zagrożenia w postaci żaru, który mógł pozostać w instalacji. Strażacy za pośrednictwem drzwiczek rewizyjnych zalali dodatkowo obszary, gdzie mogło przenieść się zarzewie żaru – wyjaśnia J. Masina.

Świadomość zagrożenia

Potwierdza to D. Lewandowski.

– Została użyta w tym celu piana sprężona. Dodatkowo całość była sprawdzona przy pomocy kamery termowizyjnej. Ta wykazała maksymalną temperaturę na poziomie 30 stopni – wylicza D. Lewandowski.

Po sprawdzeniu instalacji i oczyszczeniu hali, linia produkcyjna ponownie ruszyła.

– Z tytułu tego incydentu nie odnotowaliśmy żadnych strat materialnych, nikt też z pracującej tego dnia załogi nie ucierpiał – zapewnia J. Masina.

J. Masina zastrzega, że przeglądy instalacji produkcyjnych i przeciwpożarowych są wykonywane systematycznie.

– Ponadto pracownicy przechodzą specjalistyczne szkolenia – tłumaczy J. Masina.

Napisz komentarz »