REKLAMA

Gospodarka

Mega farma w Lubsku

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: bj

Prawie pół miliona paneli i 200 hektarów powierzchni. Wielka farmy fotowoltaiczna powstać ma w gminie Lubsko. Wyprodukowany na niej prąd mógłby zasilić kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych.

Na 12 działkach i prawie 200 hektarach położonych w Lubsku i w najbliższej okolicy, czyli Górzynie i Lutolu, powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 176 MW. Pod urządzenia zostanie wykorzystana tylko część powierzchni, czyli ok. 110 ha. Stanie na niej 440 tys. paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych lub monokrystalicznych (te ostatnie składają się z pojedynczej struktury krystalicznej). Zostaną zamontowane na konstrukcji stalowo-aluminiowej. Każdy z paneli będzie miał moc minimalną 400 W. Do tego pojawią się tutaj stacje elektroenergetyczne niskiego i średniego napięcia z transformatorem o mocy minimum 1 MVA i rozdzielnice średniego napięcia, umieszczone na konstrukcji stalowej. Na konstrukcjach stalowych pojawi się niemal 3 tys. szt. inwerterów o mocy poniżej 1 MW (urządzenie zmieniające prąd stały na przemienny). Do tego 176 szt. tych urządzeń o mocy powyżej 1 MW w stacjach elektroenergetycznych. 

Ma być też większa stacja elektroenergetyczna.

– Typu GPZ, czyli główny punkt zasilania, wyposażona m.in. w budynek stacyjny w postaci kontenera, maksymalnie 3 transformatory o mocy do 100 MVA każdy, rozdzielnice średniego napięcia, układy pomiarów, układy sterownicze, urządzenia do kompensacji mocy biernej – informuje Janusz Dudojć, burmistrz Lubska.

Zasili średnie miasto

Do tego całość będzie wyposażona w sieć kablową, teletechniczną i telekomunikacyjną, łączącą poszczególne elementy farmy. Uzupełnią to m.in. szafki kablowe, ogrodzenia i  infrastruktura przyłączenia do sieci energetycznej.

Dojazd do inwestycji odbywać się będzie poprzez istniejące drogi.

Prąd wyprodukowany na takiej farmie mógłby zasilić kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych.

W tej chwili w Urzędzie Miasta w Lubsku można się zapoznać z dokumentacją.

– Został złożony wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. w związku z koniecznością oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji – zastrzega J. Dudojć. 

Strony postępowania mogą składać uwagi i wnioski w powyższej sprawie.

Napisz komentarz »