REKLAMA

Zdrowie

Delta może popsuć wakacje

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: jb

153 osoby z Polski zakażone są wersją Delta koronawirusa. W naszym województwie – już dwie. A w sąsiednim, zachodniopomorskim, gdzie najczęściej jeździmy na wakacje – aż 24.

Deltę po raz pierwszy odnotowano w Indiach w marcu. Jednak sieje już spustoszenie na terenie prawie całej Europy, dotarła do ponad 100 krajów świata. W Europie jako pierwsi tę wersję wykryli u siebie Brytyjczycy, dziś szacuje się, że Delta odpowiada tam za 95 procent wszystkich zakażeń. Mutacja rozprzestrzenia się szybciej niż poprzednie wersje wirusa, nawet o 60 procent. Z prowadzonych do tej pory badań wynika, że wystarczy nawet kilka sekund w towarzystwie zakażonej osoby, by się zarazić. Nie jest prawdą jednak, że obecnie dostępne szczepionki nie działają na tę wersję wirusa.

Objawy Delty są zbliżone do przeziębienia, czyli ból głowy, dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych, katar. Coraz więcej osób narzeka jednak na dolegliwości układu pokarmowego (nudności, biegunki, bóle brzucha). Mówi się także o suchości w ustach i zaczerwienionych oczach.

Niebezpieczny urlop

Ta wersja wirusa jest już także w Polsce. W naszym kraju zakażonych tym wariantem są 153 osoby. W naszym województwie potwierdzono takie zakażenia u dwóch osób. Jednak tam, gdzie najczęściej jeździmy na wakacje, zakażeń jest najwięcej. W sąsiednim województwie zachodniopomorskim potwierdzono już 24 zakażenia, w województwie pomorskim – 34. Jeżeli szykujemy się na odpoczynek nad morzem, trzeba mieć na uwadze, że w tej części kraju zakażeń Deltą jest zdecydowanie więcej, bo tam przez dwa miesiące zjeżdża najwięcej osób z całego kraju. Porównywalna liczba zakażeń tą wersją wirusa jest tylko w województwie mazowieckim – także 24. Tylko trzy województwa w kraju: dolnośląskie, świętokrzyskie i podkarpackie są na razie wolne od Delty.

Wciąż chorujemy

W ostatnim tygodniu w kraju przybywało dziennie po kilkudziesięciu zakażonych koronawirusem. Najwięcej odnotowano ich w czwartek, 15 lipca – aż 105.

105. Szpital Wojskowy w Żaganiu nadal ma 22 łóżka dla pacjentów z koronawirusem. W czwartek, 15 lipca, przebywało w nim pięcioro pacjentów, z których dwoje wymagało podłączenia do respiratora. Tego samego dnia w województwie w szpitalach covidowych przyjętych było łącznie 10 pacjentów, ale pod respiratorami byli tylko ci w Żaganiu.

Napisz komentarz »