REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sąsiedzki spór o galerie

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: bj

Praca na budowie nowego centrum handlowego przy ul. Wrocławskiej w Lubsku wre. I przy rozbudowie tego, które już działa – również. A w tle robót jest sąsiedzki spór.

Centrum handlowe, złożone z dwóch budynków położonych przy ul. Wrocławskiej w Lubsku, ruszyć ma jesienią. Park handlowy buduje tu wrocławska firma Saller Pollbau. Firma jest właścicielem galerii Glogovia w Głogowie i Ostrovia w Ostrowie Wielkopolskim.

Lubskie centrum powstaje ok. 15 metrów od Biedronki, 60 metrów od istniejącej galerii handlowej, naprzeciwko InterMarche. Wśród marek, które mają mieć swoje sklepy w nowej galerii, nieoficjalnie wymieniana jest odzieżowa sieciówka Sinsay.

Powierzchnia użytkowa budynków ma mieć  ok. 3 tys. 800 mkw. Każdy punkt pod wynajem będzie posiadał magazyn oraz zaplecze socjalno-sanitarne.

Tymczasem inwestor śle też pisma.

– Za naszym pośrednictwem została złożona skarga na innego inwestora, który buduje obok – informuje Józef Radzion, starosta żarski.

O co chodzi?

Saller Pollbau maszyny i ekipę budowlańców wprowadził do Lubska na początku roku. Natomiast na początku maja ich przedstawiciele dostrzegli ruch na sąsiadującej budowie. A konkretnie tuż obok centrum, które już funkcjonuje – z Rossmannem, Pepco, CCC i apteką. I zaprotestowali. Najpierw zwrócili się do Starostwa Powiatowego z wnioskiem, by to wznowiło postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę dla wielkopolskiej firmy WFH, która uzyskała je w 2017 r.

– To pozwolenie obejmowało budowę centrum, które już istnieje, działa. Teraz po prostu kontynuujemy rozpoczętą inwestycję. Mają tu powstać jeszcze dwa lokale. Prawdopodobnie pod branżę odzieżową. Jeden sklep ma być z odzieżą sportową, mówi się też o KiK-u – słyszymy na budowie.

Jest już postawiona główna konstrukcja.

– Na 20 sierpnia wiązary są zamówione, wówczas będzie można całość zadaszyć, to już będzie jakiś kształt. W ciągu pół roku powinniśmy skończyć – mówią pracownicy.

Próbują blokować?

Gdy urzędnicy ze starostwa do prawomocnej decyzji nie chcieli wracać, wydając postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, wrocławski Saller Polbau złożył zażalenie do Urzędu Wojewódzkiego. Używał argumentu, że jako sąsiad powinien mieć status strony, a został pominięty w postępowaniu. 

Lubuski Urząd Wojewódzki ma na rozpatrzenie skargi co najmniej miesiąc.

– Niestety, czasem dochodzi do sytuacji, gdzie firmy rywalizują o potencjalnych najemców ich lokali, dlatego walczą z konkurencją na różne sposoby. My ze swojej strony mamy nadzieję, że to nie utrudni działalności – komentuje Janusz Dudojć, burmistrz Lubska.

– Dla nas nie ma jakichś przeszkód, niezależnie od ruchów konkurencji. Nasza inwestycja jest w znacznie lepszym miejscu. Budowa przebiega w terminie. Otwarcie planujemy późną jesienią – mówi Łukasz Szewczyk, kierownik działu budowlanego z firmy Saller Pollbau.

Zresztą to nie koniec. Bo na działce jeszcze przed obecnie budowanym parkiem (czyli naprzeciwko stacji paliw Orlen) firma przymierza się do postawienia marketu spożywczego.

– Prowadzone są w tej chwili rozmowy – potwierdza Ł. Szewczyk. Nieoficjalnie mówi się o Lidlu albo Aldi.

Napisz komentarz »