REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

A miało być uroczyście

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Obelisk pamięci zmarłego dwa lata temu wójta gminy Żagań podzielił mieszkańców Tomaszowa. Do tego stopnia, że mogą stanąć dwa takie pomniki.

O sprawie pisaliśmy w czerwcu, w artykule „Obelisk niezgody”. Były sołtys Tomaszowa, Jan Daniszewski miał wówczas żal do wójta Leszka Ochrymczuka, że ten polecił pamiątkowy obelisk z okazji powstania wsi przenieść w inne miejsce. Po to, aby zrobić miejsce dla tarasu przy Klubie Seniora w Sołtysówce. Daniszewski podkreślił, że po śmierci wójta Tomasza Niesłuchowskiego Ochrymczuk obiecał mu, że obelisk stanie się tablicą pamiątkową, poświęconą byłemu wójtowi, jako założycielowi Tomaszowa, który gminą rządził 42 lat. Kadencja na półmetku, a tablicy nie ma. Były sołtys do tego stopnia się zdenerwował, że postanowił założyć komitet społeczny i zorganizować zbiórkę na sfinansowanie zakupu tablicy pamiątkowej. Ma zostać odsłonięta jeszcze w sierpniu, w drugą rocznicę śmierci Niesłuchowskiego.

Z kolei wójt L. Ochrymczuk zapewnia, że obelisk z tablicą pamiątkową stanie w godnym miejscu, jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że 2 października, w urodziny zmarłego wójta.

– Nie wycofuję się z obietnicy. Rada sołecka Tomaszowa podjęła decyzję, że obelisk z tablicą stanie naprzeciwko Sołtysówki, na skwerze obok placu rekreacyjnego – informuje wójt. – Gmina ma pieniądze na ten cel, nie potrzeba zakładać żadnych komitetów społecznych. Szkoda, że ktoś na takiej sprawie uprawia politykę. Taras, a właściwie miejsce rekreacji przy Sołtysówce, będzie służyć wszystkim mieszkańcom, nie tylko seniorom. A obelisku nikt nie zniszczył. Póki co, to tylko głaz, który kilkanaście lat temu został postawiony nielegalnie, bo bez zgody współwłaścicieli nieruchomości.

Sołtys Tomaszowa, Paweł Lipski dodaje, że cała rada sołecka jest za tym, aby uczcić w ten sposób pamięć założyciela miejscowości i jego zasługi dla całej gminy. 

– Najpierw jednak zapytamy najbliższą rodzinę pana Niesłuchowskiego, czy życzy sobie takiej inicjatywy. Jeśli będzie taka zgoda, obelisk z tablicą pojawi się jeszcze w tym roku  – zaznacza.

Napisz komentarz »