REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Czynsze w górę po referendum

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Tuż po referendum w sprawie odwołania władz Żagania, spółka Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, podlegająca burmistrzowi, zafundowała mieszkańcom podwyżki za czynsz.

Czynsze od 1 lipca średnio wzrosły o 75 groszy za metr kw. miesięcznie. Pani Anna wynajmuje od ŻTBS-u mieszkanie przy ul. Bema o wielkości 63 mkw.

– Dostałam informację ze spółki o podwyżce. W przeliczeniu za metraż mojego mieszkania, miesięczny czynsz wzrośnie o około 50 zł. Rocznie to wychodzi prawie 600 zł mniej w moim portfelu – żali się „Regionalnej”. – Do tego trzeba doliczyć kolejną podwyżkę – funduszu remontowego o 6 zł miesięcznie. Razem około 700 zł rocznie.

Pani Anna pyta, czy to nie przypadek, że miejska spółka sięga do portfeli mieszkańców z ul. Bema, gdzie stoją bloki ŻTBS, tuż po referendum w sprawie odwołania burmistrza i Rady Miasta (odbyło się 27 czerwca).

– Czy burmistrz kazał prezesowi spółki wstrzymać się z niepopularną decyzją do lipca? – kwituje.

Były naciski?

Jan Węgrzyn, prezes spółki ŻTBS, podkreśla, że podwyżki są co roku.

– Ostatnia była w marcu 2020 roku. Kolejną odroczyliśmy przez Covid i pandemię. Zdecydowaliśmy się ją wdrożyć w połowie tego roku, gdyż wymuszają to na nas wskaźniki bankowe i rosnące koszty działalności spółki – mówi „Regionalnej”. – Wszystko idzie w górę, od opłat za media, po paliwo, więc i my musieliśmy podnieść stawki za czynsz. Jest to wpisane w działalność spółki. Bez podwyżki nie spełnilibyśmy wskaźników bankowych, wymaganych przy zaciąganiu zobowiązań. A kolejny kredyt, rzędu około 2 mln zł, spółka musi zaciągnąć, aby móc wybudować nowy segment z mieszkaniami przy ul. Bema. Podkreślam, że podwyżka nie była wprowadzona dla zysku, tylko na pokrycie kosztów działalności – przekonuje prezes.

Zapytaliśmy Węgrzyna, czy miał zalecenie ze strony burmistrza, aby poczekać z podwyżkami i wprowadzić je po referendum? Prezes zaprzecza: – Nie było żadnych nacisków ze strony właściciela spółki.

Napisz komentarz »