REKLAMA

Kronika policyjna

Jedyny taki duet

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: jb

Sierżant Barbara Sysak z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu będzie pierwszą w historii lubuskiej policji przewodniczką psa służbowego.

Do tej pory jako przewodnicy pracowali wyłącznie mężczyźni.

We wtorek (13.07.) B. Sysak poznała swojego partnera – rocznego owczarka belgijskiego Parysa, z którym pojechała na szkolenie do Zakładu Kynologii Policji w Sułkowicach. Tajniki pracy psa z przewodnikiem ćwiczyć będą do listopada, a potem wrócą do służby w Żaganiu.

B. Sysak, jako miłośniczka psów, wnioskowała o możliwość pracy z takim partnerem. Przed nimi kilkumiesięczne szkolenie. Parys przeszedł pozytywnie wstępne testy do pracy w policji.

W lubuskiej policji służbę pełnią aktualnie 34 psy, wśród nich 7 specjalistycznych, zajmujących się wyszukiwaniem materiałów wybuchowych czy środków odurzających, jeden  to pies bojowy towarzyszący na co dzień lubuskim antyterrorystom, a 26 pozostałych to psy patrolowo-tropiące, do grona których ma dołączyć także Parys. To będzie jedyny pies funkcjonariusz w żagańskiej jednostce. Jego poprzednik – Alex odszedł na emeryturę w marcu i do tego czasu czekano na jego następcę.

Napisz komentarz »